İstanbula 2. boğaz geliyor!

Başbakan Erdoğan, 2. boğaz projesinin planlarını basına sundu!

İstanbula 2. boğaz geliyor!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "çılgın projesini" açıkladı. Erdoğan, İstanbul'un içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşeceğini söyledi. İstanbul boğazına kardeş geliyor. Yeni bir kanal açılarak Karadeniz, Marmara'ya farkı bir boğazdan bağlanacak. Kanal etrafında yeni bir yapılaşma gerçekleşecek. İstanbul'un en büyük havalimanı bu bölgeye yapılacak. Mevcut boğaz ise su sporlarının yapıldığı bir cazibe merkezi olacak.

1/ 28
İstanbula 2. boğaz geliyor!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'un Avrupa yakasında Karadeniz ile Marmara denizi arasında yapılacak 'Kanalistanbul'un derinliğinin 25 metre, yüzey genişliğinin 140-150 metre ve taban genişliğinin 120 metre olacağını söyledi.Erdoğan, Kanalistanbul'dan dünyanın en büyük gemilerinin dahi geçebileceğini ifade etti. Erdoğan, "Kanal üzerine inşa edilecek köprülerle kara ve demir ulaşımı aksamayacak. Üçüncü köprünün bağlantısı olan yollar da bu kanaldan geçilecek." şeklinde konuştu.

2/ 28
İstanbula 2. boğaz geliyor!

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kanal İstanbul'' olarak adlandırdığı ''çılgın proje''yle ilgili, ''Panama Kanalı ile Süveyş'te, Yunanistan'da Corinth Kanalı ile kıyas dahi kabul etmeyecek yüzyılın en büyük projelerinden biri için bugün kolları sıvıyoruz'' dedi.

3/ 28
İstanbula 2. boğaz geliyor!

Sevgili vatandaşlar, bugün burada bizimle birlikte paylaştığımız işler için sizlere ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir istanbul aşığı olarak İstanbul'u hayal şehir olarak tamamlayan Yahya Kemal özellikle İstanbul'a yazdığı deniz adlı şiirini hatırlıyorum...

4/ 28