İstanbula kök salan 100 aile !

İstanbula kök salan 100 aile !

Araştırmacı yazar Sevengül Yılmaz’ın yaklaşık bir yılda çeşitli tarihi kaynaklardan elde edilen bilgiler ışığında hazırladığı “İstanbul’un 100 Ailesi” kitabı, Kültür AŞ tarafından yayınlandı. Kitapta, bugün kamuoyunda sıkça bilinen “Sabancı”, “- Kıraç”, “İpekçi”, “Mardinzadeler” ailelerinin yanı sıra hiç bilinmeyen “Kamondolar”, “Karateodori”, “Lenas”, “Çorluluzadeler”, “- Zografos”, “Pepagomenos” ve “Glavani” gibi ailelere yer veriliyor.

1/ 18
İstanbula kök salan 100 aile !

Kamondolar ailesi: İber Yarımadası’ndan Venedik’e, 18. yüzyılda ise İstanbul’a göç eden “Kamondolar” ailesinden Avram Salomon Kamondo (1758-1873), kardeşi İzak ile I.Kamondo ve Şürekası adlı bankayı kurdu.

2/ 18
İstanbula kök salan 100 aile !

Bu banka devrin sayılı uluslararası finans kuruluşlarından biri oldu. 1910’ların ikinci yarısından sonra kapandı. 18. yüzyılın ilk yarısında İstanbul Yahudileri’ne önderlik yapan Avram Kamondo’nun ailesi, 1870’te Societe Generale de l’Empire Ottoman’daki ortakları Hristaki Zografos, Joro Zarifi ve Osmanlı Bankası ile birlikte İstanbul’a atla çekilen vagonlardaki ilk raylı kentsel taşımacılığı getiren İstanbul Tramvay Şirketi’ni kurdu ve yönetti.

3/ 18
İstanbula kök salan 100 aile !

Paris’te ölen ve ancak naaşı İstanbul’a getirilen Avram Kamondo’nun ölümünün ardından Fransa’da doğan ve büyüyen bir sonraki Kamondo kuşağından Isac Kamondo’nun kızı Beatrice, kocası Leon Reinach ve 2 çocuğuyla 1943’te Auschwitz Nazi kampında hayatlarını kaybetti.

4/ 18