İstanbulda yeşile veda

İstanbulda yeşile veda

Kuzey Ormanları’na 3’üncü köprü, Çamlıca’ya dev cami, Yenikapı ve Maltepe’ye deniz dolgusu… Tempo dergisi ekibi bu tartışmalı projeleri görüntülemek üzere, kentin üzerinde helikopterle turladı, yeşili ve maviyi yutan ürkütücü manzaralarla karşılaştı.

1/ 12
İstanbulda yeşile veda

Garipçe’den Poyrazköy’e bakış

Kuzey Marmara Otoyolu ve 3’üncü Boğaz köprüsü projesi: İşte, İstanbul’un sahip olduğu son muazzam yeşil... Şimdi içinde iş makineleri çalışıyor, vızır vızır kamyonlar işliyor. Sonuç ortada: Kesilen yüz binlerce ağaç, ormanın ortasından geçen tıraşlanmış otoyol güzergâhı ve sayısız bağlantı yolu… İhsaniye civarında başlayan bu manzara, Garipçe’deki köprü ayağına ulaşana dek kilometrelerce sürüyor. Helikopterle Avrupa güzergâhını tamamlamak 15-20 dakika sürüyor. Otoyol hattı, Anadolu yakasında Poyrazköy’den başlayıp benzer bir manzarayla Sancaktepe-Paşaköy’e varıyor.

* Temeli Mayıs 2013’te atıldı.Bitiş tarihi 2015.
* Adı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü olacak.
* Yüklenici firma: IC İçtaş-Astaldi Konsorsiyumu. Proje maliyeti: Yaklaşık 4.5 milyar TL.

2/ 12
İstanbulda yeşile veda

1 milyon ağaç kesilecek

Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman: “3’üncü köprü için en az bir milyon ağacın kesileceğini söylemiştik. Bu kare, tahminlerimizin gerçekleşeceğini doğruluyor. Bize göre, 3’üncü köprü, yeni kentsel arsalar üretmek için yapılmış bir proje. İstanbul trafiğini rahatlatmanın yolu, raylı sistemler ve toplu taşımaya yatırım yapmaktan geçiyor. Bundan sonrası için öngörümüz, 2’nci köprüde yaşanan senaryonun tekrarlanması: Köprü açıldıktan sonra çevresinde yapılaşma baskısının ortaya çıkması ve daha çok orman alanının tahrip edilmesi. Konuyla ilgili 19 ayrı davamız sürüyor.”

3/ 12
İstanbulda yeşile veda

İhtiyaç mı, imza mı?

Çamlıca Camii Projesi: Çamlıca Tepesi, Boğaz’ın doğal SİT alanlarından. Ama şu sıralar üzerinde hummalı bir inşaat faaliyeti sürüyor. Eteklerindeki yapılaşmayla zaten uzun süredir ağaçlık alanlarının bir kısmını kaybetmiş vaziyette. Şimdi de, park olarak kullanılan bir diğer yeşil alanını kaybediyor. İş makinelerinin tıraşladığı tepeden, üç yıl sonra, 37 bin cemaat kapasiteli ve Başbakan Erdoğan’ın tarif ettiği gibi ‘İstanbul’un her yerinden görülecek dev bir cami’ yükselecek. Bölgede, halihazırda ihtiyacı karşılayacak sayıda cami olması, projeye dönük bir başka eleştiri. Proje bitiminde, TV kulelerinin kaldırılması ve yeni yeşil alanlar yaratılması hedefleniyor.

* Temeli Ağustos 2013’te atıldı. Bitiş tarihi: 2016.
* Altı minareli ve Selçuklu-Osmanlı tarzında olacak.
* 15 bin 40 metrekareye yayılacak. Toplam inşaat alanı ise 121 bin metrekare. * Yüklenici firma: Gür Yapı-Öz-Kar İnşaat Ortak Girişimi. İhale bedeli: 131 milyon TL.

4/ 12