İstanbulun bilinen ilk renkli fotoğrafları!

İstanbul'un bilinen ilk renkli fotoğrafları!

İstanbulun bilinen ilk renkli fotoğrafları!

118 yıl önce İstanbul

UĞUR KOÇBAŞ / VATAN

ABD merkezli bir kartpostal şirketi tarafından 1895 yılında çekilerek renklendirilen İstanbul fotoğrafları ortaya çıktı. Bu karelerin İstanbul’un bilinen ilk renkli fotoğrafları olduğu tahmin ediliyor.

Asya ve Avrupa’nın buluşma noktası İstanbul, yüzyıllar boyu sanatçıların, özellikle de ressamların ilgi noktası oldu. Osmanlı’da yaşamı yerinde görmek için birçok gezgin bu büyüleyici şehri ziyaret ederek seyahatnameler yayınladı. Bu gizemli şehrin görüntülerini posta kartlarında kullanma fikri ise ilk kez Detroit Publishing Company (DPC) adlı Amerikan şirketinindi. 1890’ların sonunda William A. Livingstone Jr ve Edwin H. Husher tarafından kurulan şirket, ABD dışında ilk fotoğraf çekimi için fotoğrafçılarını İstanbul’a gönderdi. ABD’liler, o dönem Osmanlı’nın başkentliğini yağan şehirde 25 siyah beyaz fotoğraf çekti.

Ardından bu siyah beyaz negatifler, Detroit Publishing Company’nin patentine sahip olduğu Photochrom teknolojisiyle renklendirildi. Böylece ortaya İstanbul’un bilinen ilk renkli fotoğrafları çıktı. Bu kareler şirket tarafından piyasaya sürülen kartpostallarda kullanıldı. 1930’larda batan DPC’nin 25 bin fotoğraftan oluşan arşivi Amerikan Kongre Kütüphanesi’ne aktarıldı. Turk Avenue sitesi de bu fotoğrafları ortaya çıkardı. Fotoğraflarda Eyüp, Haliç, Eminönü, Rumeli Hisarı, Yeni Camii, Valide Sultan Camii, Topkapı, Üsküdar’da çekilmiş manzara ve yaşamdan enstantaneler yer alıyor.

1/ 57
İstanbulun bilinen ilk renkli fotoğrafları!

Galata Köprüsü. Tahtadan yapılmış. O zamanın İstanbullusu balık tutmayı pek keşfetmemiş.

2/ 57
İstanbulun bilinen ilk renkli fotoğrafları!

İstanbul Boğazı’nı artık böyle görebilmek mümkün değil, yeşilliklerin yerinde artık binalar var.

3/ 57
İstanbulun bilinen ilk renkli fotoğrafları!

Şimdiki kuaförlerin yerine sokak berberi.

4/ 57