İstanbulun ilçe ilçe deprem raporu

İstanbulun ilçe ilçe deprem raporu

Türkiye’yi yasa boğan 7,2’lik Van depreminin yaraları sarılırken tüm Türkiye’nin korkulu rüyası olan ‘Büyük İstanbul Depremi’ için hazırlıklar sürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Seçimi kaybederim insanımı kaybetmem” sözleriyle başlattığı deprem seferberliği için gerekli olan yasal düzenlemeler hazırlanırken İstanbul’un farklı partilere mensup 39 belediye başkanı ilçelerindeki deprem gerçeğini mercek altına aldı.

1/ 42
İstanbulun ilçe ilçe deprem raporu

Marmara Denizi’nde beklenen ve İstanbul’da şiddetli biçimde hissedilecek 7 ve üzerindeki büyüklükteki bir depremde, sayısı 200 bini aşan kaçak yapının dışında eski deprem şartnamelerine göre yapılmış binalarda da ciddi hasar bekleniyor. İstanbul’daki bütün ilçe belediye başkanları Star’a konuşarak, depremde bekledikleri hasarı ve kentsel dönüşüm için yapılması gerekenleri sıraladı. İşte belediye başkanlarının ağzından deprem gerçeği:

2/ 42
İstanbulun ilçe ilçe deprem raporu

KADIKÖY
Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk: Kadıköy’de pek çok semtte yasal olarak yapılmış ama zamanla yıpranmış binalarımızın yüzde 40’ından fazlası depreme dayanıksız. Hazır beton kullanılmadan önce yapılmış bu binalar için kentsel dönüşüm şart. Yaşlı binanın yenilenmesi için, kat hakkı verilmesi lazım.

3/ 42
İstanbulun ilçe ilçe deprem raporu

FATİH
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir: Tarihi Yarımada’da yapı itibarıyla ekonomik ömrünü doldurmuş binalar yoğun olarak bulunuyor. 1999’dan önce yapılmış binalar sıkıntılı durumda. Binaların yüzde 10’u kadarı depreme dayanıksız. Eğer doğru yasa ile müdahale edersek, sorunu 5 yılda aşmak mümkün.

4/ 42