İstanbul’un üstünden bir milyon kuş geçti

İstanbul’un üstünden bir milyon kuş geçti

İstanbul’un üstünden bir milyon kuş geçti


Şah kartalı, akbabalar, doğanlar, şahinler, leylekler bu günlerde İstanbul üzerinden göç ediyor. 1 milyona yakın kuş, yüzyıllar boyunca vazgeçmedikleri İstanbul rotasını kullanıyor. Bu günlerde kuş gözlemcileri de göçü izlemek için Sarıyer tepelerinde göçmen kuşları izliyor...
 

1/ 15
İstanbul’un üstünden bir milyon kuş geçti

İstanbul semalarında 354 tür kuş yaşıyor. Yılın bu mevsiminde Afrika’dan Avrupa’ya 40 bin km. yol katedip göç eden kuşlar, Boğaz’ın üzerindeki sıcak hava akımları sayesinde kanat çırpmadan süzülerek yol alıyor. İstanbul Kuş Gözlem Topluluğu’ndan Sercan Bilgin, Sarıyer sırtlarında Boğaz’a hakim bir tepeden yedi yıldır İstanbul üzerinden göçen kuşları izliyor. Bilgin 72 gün boyunca sabah 09’dan akşam 18’e kadar bu kuşların istatistiklerini tutuyor.

2/ 15
İstanbul’un üstünden bir milyon kuş geçti

Bilgin tam teşekkülü bir kuş gözlemcisi, dürbünü, teleskobu, fotoğraf makinesi ve olmazsa olmaz rehber kuş kitapları gözlem yaparken sürekli yanında. Bir yandan kuşların fotoğrafını çekiyor bir yandan da istatistikleri tutuyor, “Süzülerek göç eden kuş türleri hakkında konuşursak, 40 kadar türden 1 milyonun üzerinde kuş İstanbul Boğazı üzerinden her yıl ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde göç ediyor. Şu an da devam eden ilkbahar göçünde, kuşların en yoğun geçiş yaptığı Boğaz’ın kuzey hattında tek noktada, 3 aylık bir sürede 200 bin civarı kuş sayıyoruz. Çalışmanın ilk haftasında İstanbul’dan bildiğimiz son kaydı 1980 yılından olan “kızıl çaylak” (Milvus milvus) türünü gördüm ve fotoğrafladım. Yine İstanbul için ilk kayıt olan “şakrak” (Pyrrhula pyrrhula) türünü mart ayının son haftası alanda sesini dinleyerek kayıt altına aldım. Her yıl yaklaşık 20 bin kadar kuçük orman kartalı ilkbahar döneminde görülüyor. Akbaba çok yoğun geçmiyor bu dönem 2 türden 3 akbaba gördüm, 2011 ilkbahar döneminde 70 bin kadar şahin saydık, bu sene 40 bin kadarı göç etti. Bahar geç geldi ve kuşlar da geç göçe başladı” diyor.

3/ 15
İstanbul’un üstünden bir milyon kuş geçti


BOĞAZ’DAN GEÇEN 40 BİN KİLOMETRELİK GÖÇ YOLU
Kuş gözlemcileri İstanbul üzerinden göç eden kuşların büyük kısmını saydıklarını söylüyor. Bu tuttukları veri uluslararası kuş veri bankalarının istatistiklerine giriyor. Kuşlar aynı zamanda göçe başlamıyor. Her tür için farklı zamanlar söz konusu “şahin” (Buteo buteo) en yoğun mart ayında görülürken, “arı şahin”i  (Pernis apivorus) mayıs ayında göç ediyor.
 

4/ 15