İşte AK Parti bu yüzden Odak

AK Parti'nin neden Laiklik karşıtı hareketlerin odağı olduğunu bu liste belirledi.

İşte AK Parti bu yüzden Odak

Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararında beyan ve eylemleriyle AKP’nin laiklik karşıtı eylemlerin odağı haline gelmesine neden olan partililer şöyle sıralandı...

1/ 16
İşte AK Parti bu yüzden Odak

Velev ki siyasi simge...’
YARGITAY Başsavcısı 71 AKP’linin ’laiklik karşıtı odak’ olduğunu iddia etmişti. Ancak mahkeme 11’ini odak saydı. Başbakan Erdoğan’ın ’laiklik karşıtı’ bulunan 12 açıklaması şöyle:

1 - 29.05.2004’te Oxford Üniversitesi’nde “İslam ile laikliği yan yana tanım olarak getirmek yanlış olur. Kişiler laik olmaz” sözleri.

2 - “Bazıları laikliği din gibi algılıyor. Laiklik din olursa aynı anda Müslüman olunamaz. İnsan iki dine mensup olamaz” sözleri.

3 - Kuran kurslarına ilişkin “12 yaş, diğerinde 15 yaş. Diyor ki bu yaşlardan önce öğretemezsin. Bırakılım kitabını, Kuran’ı öğrensin. Tommiks-Teksas okumaya hiç kimse mani olmuyor ama kendi kitabını öğrenmesine niye mani oluyoruz” sözleri.

2/ 16
İşte AK Parti bu yüzden Odak

4 - “Kamusal alan sadece bizde var. Sivil toplum örgütleri vakıf üniversitelerinde başörtülü eğitime ilişkin dayanışma ortaya koyarsa bunu zorlayamam. Özel üniversitede türbanla eğitimi serbest bırakalım” sözleri.

5 - (Türban yasağının) “Kopenhag kriterleriyle, yani din ve vicdan özgürlükleriyle, inanç özgürlüğüyle açıklanması nasıl olur, merak ediyorum? “ sözleri.

6 - (Öğrencilere söylediği) ”Sizin bu türban sorunlarınızın çözümü sadece bizim isteğimizle değil tüm partilerin katılımı ve uzlaşmasıyla çözülmeli. Kızlarım başını örttükleri için Türkiye’de okuyamadı “ sözleri.

3/ 16
İşte AK Parti bu yüzden Odak

7 - ABD’de söylediği ”Bakın benim kızlarım ABD’de okuyor. Burada o özgürlük anlayışı var. Ama ülkemde yok. Biraz daha bu işin çilesini çekeceğiz gibime geliyor. Ama inanıyorum ki eninde sonunda hak yerini bulacak“ sözleri.

8 - ”Eşim başörtülü. Eşim Başbakanlık Konutu’nda takabiliyor, karşıda (Cumhurbaşkanlığı’nı işaret ederek) takamıyor. Bu konularda bir toplumsal ve kurumsal mutabakat henüz sağlanmadı“ sözleri.

9 - (Türban yasağı) ‘Bu din, vicdan, eğitim özgürlüğünün kısıtlanmasıdır. AİHM’in bu konuda söz söyleme hakkı yoktur. Söz hakkı din ulemasınındır’ sözleri.

4/ 16