İşte Başbakan Erdoğanın yeni kabinesi

İşte Başbakan Erdoğan'ın yeni kabinesi

İşte Başbakan Erdoğanın yeni kabinesi

10 bakan değişti!

Başbakan Erdoğan gece yarısı yaptığı açıklamayla birçok sürpriz ismi kabineye taşıyarak Ak Partilileri bile şaşırttı. Erdoğan operasyon sürecinde en kritik durumda bulunan Adalet ve İçişleri Bakanlıklarını en güvendiği isimler Bekir Bozdağ ve Meclis dışından Efkan Ala’ya emanet etti.

1/ 40
İşte Başbakan Erdoğanın yeni kabinesi

Erdoğan-Gül görüşmesi yaklaşık 1.5 saat sürdü. Erdoğan listesini onaylatmasının ardından yeni bakanları Başbakanlık’ta yaptığı basın toplantısıyla açıkladı: “Arkadaşlarımın bir kısmı mevcut gelişmeler nedeniyle görevlerinden affını istediler. Bir kısmı zaten adaylıkları ile ilgili ayrılmış oluyorlar. Bir kısmı da takdirim içerisinde Sayın Cumhurbaşkanımıza teklif ettiğim, kendilerinin de onadığı böyle bir değişiklik oluyor” dedi.

2/ 40
İşte Başbakan Erdoğanın yeni kabinesi

Dokuz yeni isim
Başbakan, Dışilişkiler Danışmanı Ankara Milletvekili Emrullah İşler’i, Adalet Bakanlığı’na kaydırdığı Bekir Bozdağ’ın yerine Başbakan Yardımcılığı’na getirirken, Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam, Gaziantep Belediye Başkan adayı gösterilen Fatma Şahin’in yerine Aile ve Sosyal Politakalar Bakanı oldu. Egemen Bağış’ın yerine Dışilişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çalışoğlu’nu atarken, TBMM Eğitim Komisyonu Başkanı Fikri Işık da, Nihat Ergün’ün yerine Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na getirildi. Erdoğan, belediye başkanlığı döneminde birlikte çalıştığı İstanbul Milletvekili İdris Güllüce’yi ise Erdoğan Bayraktar’dan boşalan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koltuğuna oturttu. Denizli Milletvekili, Nihat Zeybekçi, Zafer Çağlayan’ın istifasıyla boşalttığı Ekonomi Bakanlığı’na getirilirken, Suat Kılıç’ın yerine ise Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı’yken Meclis’e taşıdığı Çağatay Kılıç geldi. Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala’nın Meclis dışından İçişleri Bakanı olarak kabineye girdiği revizyon ile Plan Bütçe Komisyonu Başkanı Karaman Milletvekili Lütfü Elvan da, Binali Yıldırım’ın yerine Ulaştırma Bakanlığı’na atandı.

3/ 40
İşte Başbakan Erdoğanın yeni kabinesi

Efkan Ala İçişleri Bakanı (Muammer Güler'in yerine)EFKAN ALA KİMDİR?
Efkan Ala İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi 1987 mezunudur. Efkan Ala 1988'de kaymakamlık stajına başladı. İki yıl Sakarya Valiliği maiyet memurluğu, bir yıl İngiltere’de hizmet içi eğitimden sonra, ikişer yıl Dernekpazarı, Kabataş ilçelerinde kaymakamlık, Tunceli’de vali yardımcılığı yaptı. Efkan Ala İçişleri Bakanlığı’nda Eğitim Şube Müdürlüğü, İller İdaresi Daire Başkanlığı,Turizm Bakanlığı'nda Eğitim Genel Müdürlüğü ve Müşavirlik görevlerinde bulundu. Batman valiliğinden sonra 14 Eylül 2004 tarihinde Diyarbakır Valiliği'ne atanmıştır. 10 Eylül 2007 tarihi itibariyle Başbakanlık Müsteşarlığı görevine getirilmiştir. Efkan Ala Evli ve iki çocuk babasıdır.

4/ 40