İşte Başbakanın 60 milyon dolarlık uçağı

THY'nin Başbakanlık için siparişini verdiği uçak İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi.

İşte Başbakanın 60 milyon dolarlık uçağı

Türk Hava Yolları tarafından Başbakanlık için iki yıl önce sipariş verilen Gulfstream G550 tipi uzun menzilli iş jeti, bugün saat 09.00'da İstanbul Atatürk Havalimanı'na indi. Teknik bakım hangarı önüne çekilen uçağın gümrük işlemlerine başlandı. Uçağın tescil işareti TC-DAP Doğu Anadolu Projesi oldu. Uçağın önümüzdeki hafta başında Ankara'ya götürülerek uçuşlarına başlayacak.

1/ 5
İşte Başbakanın 60 milyon dolarlık uçağı

İçindeki özel sistemler ve donanımla fiyatının 60 milyon doların üzerine çıktığı öğrenilen uçak 18 koltuklu olarak planlandı. VIP uçuşlarda kullanılmak üzere THY tarafından sipariş edilen Gulfstream G550, 12 bin 501 kilometre menzili ile dünyanın en uzun menzilli iş jeti. Uçak, İstanbul’dan yakıt ikmali yapmadan batıda Los Angeles, doğuda Avustralya’nın Darwin şehrine uçabiliyor.


KABİN 18 KOLTUKLU


Normalde G550’lerin koltuk kapasitesi 14 ila 18 arasında değişiyor. Uçağın kapasitesi, Başbakanlığın isteği üzerine 18 koltuklu olarak planlandı. Uzun uçuşlarda koltuklar 180 derece yatarak yatak oluyor. Uçağın arka bölümü toplantı salonu haline getirilebiliyor. Kabinde ayrıca 8 saatten uzun uçuşlarda pilotların dinlenmesi için özel bir alan da yer alıyor.

2/ 5
İşte Başbakanın 60 milyon dolarlık uçağı

ÖZEL SİSTEMLER KONULDU


G550’de EVS olarak adlandırılan “Yükseltilmiş Görüş Sistemi”, kızıl ötesi kamera sisteminin kokpitteki ekrana yansıtıyor. Böylece pilotlar gece veya sis, pus gibi görüşün düşük olduğu şartlarda sorunsuz yaklaşıp inebiliyor.


Kokpitte pilotlar uçuş verilerini HUD olarak adlandırılan baş üstü ekranından takip edebiliyor. Benzer sistem, F-16 gibi savaş uçaklarında bulunuyor. Kabinde yer alan telsiz, telefon gibi haberleşme sistemleri istenildiğinde kriptolu olarak kullanılabiliyor.


HANGİ DEVLET BAŞKANLARI KULLANIYOR


Dünyanın en uzun menzilli iş jeti olan çift motorlu G550, ağırlıklı olarak kıtalararası uçuş yapan iş adamları ve hükümet filoları tarafından kullanılıyor. Uçağın havada çok uzun süre kalabilmesi ile G550’ler aynı zamanda askeri ve özel görev uçuşları için de tercih ediliyor. Türkiye’nin dışında G550’yi hükümet uçuşlarında kullanan ülkeler arasında ABD, Arjantin, İsveç, Yunanistan, Tanzanya ve Uganda bulunuyor.

3/ 5
İşte Başbakanın 60 milyon dolarlık uçağı

VIP FİLOSU 6’YA YÜKSELİYORTürkiye’ye ilk Gulfstream imalatı özel Turgut Özal’ın başbakanlığı sırasında alınmıştı. 1988’de teslim edilen Guflstream GIV tipi uçaklardan TC-ANA (daha sonra ATA oldu) Başbakanlık, TC-GAP da Cumhurbaşkanlığı emrine verilmişti. 1992’de aynı tip uçak Genel Kurmay Başkanlığı için de satın alındı. Daha sonra GAP uçağı Hava Kuvvetleri tarafından işletilmeye başlandı.


Kalabalık seyahatlerde yaşanan sıkıntı nedeniyle Başbakan Erdoğan, 2004’te daha büyük bir uçak almak üzere harekete geçti. Dönemin İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin 40 koltuklu Airbus A319 Corperate Jet tipi uçağı seçildi. Kabini tamamen yenilenen ve TC-ANA çağrı ismi verilen A319, THY’ye 17 Aralık 2004’te teslim edildi. Başbakanlığa ait S-92 tipi TC-OBA helikopteri ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından işletiliyor.


THY tarafından işletilen uçakların kullanım giderleri ve diğer masraflar kullanan kuruma fatura edilecek.


TEKNİK ÖZELLİKLERMenzili: 12 bin 501 km

Seyir Yüksekliği: 15 bin 545 metre

Maksimum Kalkış Ağırlığı: 41 bin 277 kg

Yolcu Kapasitesi: 14 ila 18 arasında değişiyor

Gövde Uzunluğu: 29.4 metre

Yükseklik: 7.9 metre

Kanat Açıklığı: 28.5 metre

Kabin Uzunluğu: 15.3 metre

Kabin Yüksekliği: 1.88 metre

Kabin Eni: 2.24 metre

4/ 5