İşte devletin telefonu: C-Verteks!

Habertürk, kriptolu telefonların nasıl dinlendiğine yönelik ayrıntılar ile devletin zirvesinin kullanacağı yeni telefonların görüntüsüne ulaştı. C-Verteks adı verilen telefonlarda SMS özelliği iptal edildi

İşte devletin telefonu: C-Verteks!

Kriptolu telefonların nasıl dinlendiğine yönelik ayrıntılar ile devletin zirvesinin kullanacağı yeni telefonların nasıl olduğuna ilişkin ilk görüntüleri yayımlıyoruz. TÜBİTAK, yeni kriptolu telefonların adını “C-Verteks” olarak belirledi. Prototipi hazırlanan telefonlardan 500 adet üretilecek.

1/ 6
İşte devletin telefonu: C-Verteks!

Telefonların, dış yüzeyi ve bataryası yurtdışında; elektronik aksamı Türkiye’de üretiliyor. Dinlemelerin ortaya çıkması üzerine TÜBİTAK, 5’i Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a ait olmak üzere devletin zirvesinin kullandığı 154 adet telefonu toplayarak inceledi.

2/ 6
İşte devletin telefonu: C-Verteks!

TÜBİTAK’ın saptamalarına göre; 154 telefonun IMEI numaraları liste halinde doğrudan TİB’e gönderildi. IMEI numaraları üzerinden TİB’deki 4 kablo ile 4 operatöre bağlantısı olan “hitap bilgisayarı” üzerinden dinleme süreci başlatıldı.

3/ 6
İşte devletin telefonu: C-Verteks!

Kriptolu telefonlar, Selam Tevhid Örgütü gibi illegal örgüt adları kullanılmadan doğrudan IMEI numaraları girilerek dinlendi. Kriptolu telefonlar, her görüşmede ayrı şifre oluşturduğu için dinlenemiyor. Telefonlara her bir şifreli görüşmenin anahtarını üreten yazılım yüklendi.

4/ 6