İşte hızlı trenin ilk seferi

Türkiye’nin ilk hızlı treni ilk seferini Ankara-Eskişehir hattında yaptı..

İşte hızlı trenin ilk seferi

Türkiye’nin ilk hızlı treni olan Yüksek Hızlı Tren (YHT), ilk seferini Ankara-Eskişehir hattında yaptı. YHT, Ankara-Eskişehir arasını 1 saat 20 dakikada kat etti.

1/ 10
İşte hızlı trenin ilk seferi

TCDD Genel Müdürlüğü Konferans Salonu’nda YHT’ye ilişkin bilgilendirme toplantısı düzenlendi. TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman, burada yaptığı konuşmada, 5 yıl önce temelini attıkları YHT’nin, Ankara-Eskişehir etabının 245 kilometrelik toplam mesafesinin 197 kilometresinin hızlı tren hattı olduğunu bildirdi. YHT’nin bu hatta ortalama 170 kilometre bir hızla Ankara-Eskişehir arasını yaklaşık 1,5 saatte kat edebildiğini kaydeden Karaman, hemzemin geçitlerin olduğu bazı yerlerde trenin hızının azaldığını ifade etti.

Karaman, “Yaptığımız bu yol, yepyeni bir nokta. Yeniden yapılmış hızlı tren hattıdır. Daha önceden yapılmış konvansiyonel hattan farklıdır. Hızlı tren, yeni yolda saatte 250 kilometre hızı çok rahat yapabiliyor” dedi.

2/ 10
İşte hızlı trenin ilk seferi

“HIZLI TREN GARI YAPACAĞIZ”

Karaman, TCDD Genel Müdürlüğü’nün tren garlarını yenileyerek VIP ve CIP salonları yaptığını bildirdi.

YHT için Ankara’da hızlı tren garı projesi hazırladıklarını belirten Süleyman Karaman, projenin Çankaya Belediyesinin başvurması üzerine “Trafik yoğunluğuna neden olacağı” gerekçesiyle yürütmesinin durdurulduğunu söyledi. Karaman, “Çankaya Belediyesiyle konuştuk. Birazcık anlaştık sanıyorum. Bundan sonra sorun kalmaz diye düşünüyorum. Ankara’da hızlı tren garını yakında yapacağız” diye konuştu.

3/ 10
İşte hızlı trenin ilk seferi

Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas hızlı tren projelerinin tamamlanmasıyla Ankara’ya günde 50 bin yolcunun geleceğini anlatan Karaman, yap-işlet-devret modeliyle hızlı trenler için garlar yaptıracaklarını, böylece Türk iş adamlarına da yatırım olacağı sunacaklarını söyledi.

Dünyadaki hızlı trenlere ilişkin bilgi de veren TCDD Genel Müdürü Karaman, YHT’nin 250 kilometre hıza ulaşabildiğini ve 8 motora sahip olduğunu belirterek, arıza durumunda bir diğer motorun devreye giderek trenin yolda kalmasını önlediğini ifade etti.

4/ 10