İşte İstanbulun ilk yerlisi

Yenikapı’da sürdürülen arkeolojik kazılarda, bataklık alanda 8 bin 500 yıllık bir mezar bulundu.

İşte İstanbulun ilk yerlisi

Marmaray metro projesi kapsamında Yenikapı’da sürdürülen arkeolojik kazılarda, bataklık alanda 8 bin 500 yıllık bir mezar bulundu.

Başı batıya, ayakları doğuya getirilerek gömülen iskeletin ayak ucunda, içinde çocuk iskeleti bulunan bir de çömlek mezar bulundu.

1/ 5
İşte İstanbulun ilk yerlisi

9.40 metre derinlikte
Geçen hafta balçık alandaki kazı sırasında, 9 metre 40 santim derinlikte karşılaşılan bir iskelet kazı heyetini heyecanlandırdı. İskeletin etrafı açıldığında bugüne kadar alışılmışın dışında bir mezar ile karşılaşıldı. Başı batıya, ayakları doğuya doğru yatırılan iskeletin yanında, dönemin silahı yay olduğu tahmin edilen bir alet bulundu.

Bebegin dişleri sapasağlam
Sal şeklinde mazgallı bir ahşabın üzerine yatırılan ilk İstanbullu, bebeğin ana rahmindeki duruş pozisyonunda gömülmüş. Cinsiyeti henüz tespit edilemeyen iskeletin dişlerinin ise sapasağlam durduğu görüldü. İskeletin diş özünden alınacak bir örnekle DNA yapısı, nasıl öldüğü ve hangi kavime ait olduğunun tespit edilebileceği belirtildi. İskeletin ayak ucunda, çömlek içinde 5 yaşlarında olduğu tahmin edilen bir de çocuk iskeleti bulundu. Çocuğun cinsiyeti de henüz tespit edilmedi.

2/ 5
İşte İstanbulun ilk yerlisi

İstanbul'un en eski mezarı
Kazı sorumlusu Yaşar Anılır, İstanbul arkeoloji tarihi açısından çok önemli olan buluntunun Yarımburgaz, Fikirtepe Neolitik kazılarından daha eski olduğunu belirterek, mezarın İstanbul’un bulunan en eski mezarı olduğunu ileri sürdü. Anılır şu bilgileri verdi:

3/ 5
İşte İstanbulun ilk yerlisi

Ahşap ızgara üstüne yatırılmış iskelet
“Neolitik dönemde ahşap ızgara üzerine yatırılmış iskeletin, Anadolu ve Avrupa’da bilinen başka bir örneği yok. Büyük kavimler göçü sırasında gelip yerleşmiş olabileceklerini de tahmin ediyoruz. Macaristan ve Orta Balkanlar’la karşılaştırmalarını yapacağız. Ancak netleşen en önemli sonuç; Yunanlıların, ‘İstanbul’u Yunanlılar kurdu’ tezi tamamen bitti.”

4/ 5