İşte metro geçiş köprüsü

İşte metro geçiş köprüsü

İstanbul metrosunun önemli bağlantı noktalarından biri olan Haliç Metro Geçiş Köprüsü’nde çalışmalar tamamlanıyor. 180 milyon liraya mal olan köprü, Unkapanı ve Azapkapı’yı birbirine bağladı. Geçtiğimiz ay bel fıtığı ameliyatı geçiren Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki günlerde köprüden basın mensuplarıyla birlikte geçecek.

1/ 11
İşte metro geçiş köprüsü

29 Ekim 2013’te açılması planlanan metro geçiş köprüsü ile Haliç’in iki yakası bir kez daha bir araya geliyor. 180 milyon TL’ye mal olan köprü ile İstanbul metrosu, Yenikapı Aktarma İstasyonu’na kesintisiz ulaşacak. Yenikapı’da Marmaray ve Aksaray-Havalimanı hafif metro hattına aktarma sağlanabilecek.

2/ 11
İşte metro geçiş köprüsü

Denizden 13 metre yükseklikte yapılan 430 metre uzunluğundaki köprüde, 47 metrelik iki taşıyıcı kule bulunuyor. Zemini balçık olan köprüde herhangi bir çökme yaşanmaması için kule ayakları deniz tabanından 110 metre dibe kadar batırılıp sabitlendi. 180 milyon liraya mal olan köprünün Marmaray ile birlikte 29 Ekim’de açılması için hummalı bir çalışma devam ediyor.

3/ 11
İşte metro geçiş köprüsü

Yalova’da imal edilen 380 ile 450 ton arasında değişen ağırlığa sahip köprü ayaklarının montajı için özel olarak vinç getirildi. 800 ton taşıma kapasitesine sahip olan vinç, montajın tamamlanmasıyla birlikte sökülecek. Köprünün montajının tamamlanmasıyla birlikte elektrik-mekanik işlemleri, ray döşemesi ve aydınlatması işlerine geçilecek.

4/ 11