İşte Roma'nın ilk kadın belediye başkanı

İşte Roma'nın ilk kadın belediye başkanı

İtalya’da önceki gün ikinci turu yapılan yerel seçimlerde 2009’da kurulan ve yolsuzluk karşıtı katı tutumuyla tanınan Beş Yıldız Hareketi’nin (M5S) 37 yaşındaki kadın adayı Virginia Raggi açık farkla başkent Roma’nın ilk kadın belediye başkanı oldu. İktidardaki sol Demokratik Parti ağır darbe alırken, İtalya siyasetinin 2013’te en büyük üçüncü partisi haline gelen M5S gücünü pekiştirmiş oldu.

1/ 10
İşte Roma'nın ilk kadın belediye başkanı

İlki 5 Haziran’da yapılan kısmi yerel seçimlerin ikinci turu, aralarında Roma, Torino, Milano ve Bologna gibi büyükşehirlerin de bulunduğu 126 yerleşim yerinde önceki gün gerçekleştirildi. Ülkedeki yolsuzluk olayları ve kötü ekonomi politikalarına tepki olarak kurulan Beş Yıldız Hareketi’nin (M5S) 37 yaşındaki kadın adayı avukat Virginia Raggi başkentin ilk kadın belediye başkanı oldu.
 

2/ 10
İşte Roma'nın ilk kadın belediye başkanı


M5S’nin iki kadın adayı, Roma ve sanayi kenti Torino’da seçilerek, iktidar partisine darbe indirdi. Seçimlerden önce bir süre Roma belediye meclis üyeliği yapmış olan Raggi, ilk turda Başbakan Matteo Renzi’nin liderliğindeki merkez sol çizgideki Demokratik Parti’nin (PD) adayı Roberto Giachetti’yi yaklaşık 10 puan farkla geride bırakmıştı. İkinci turda ise Raggi ile hezimete uğrattığı rakibi arasındaki fark 34 puana yükseldi. Resmi olmayan sonuçlara göre Virginia Raggi yüzde 67 oy oranıyla birinci geldi. Böylece bölgenin ‘Roma’ adını aldığı ‘Romulus ile Remus’ efsanesinden yaklaşık 2 bin 700 yıl sonra başına bir kadın seçilmiş oldu.
 

3/ 10
İşte Roma'nın ilk kadın belediye başkanı

Sandıkların açılmasının ardından önceki gece bir basın toplantısı düzenleyen Raggi, kendisine oy vermeyenler de dahil, tüm Romalıların belediye başkanı olacağını dile getirerek, “Bu kent 20 yıldır kötü yönetiliyor. Belediye kurumlarına eşitlik ve şeffaflık getireceğim. Baş etmemiz gereken sorunları zaten biliyorsunuz” diye konuştu.
 

4/ 10