İşte son Köşk anketi !

Gezici Araştırma şirketi, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin 36 ilde 3 bin 292 kişi ile bir anket düzenledi.

İşte son Köşk anketi !

Çalışmanın yürütüldüğü 36 il şöyledir;

Adana, Afyon, Ankara, Antalya, Aydın, Batman, Bolu, Bursa, Balıkesir, Bingöl, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İçel, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kahramanmaraş Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak. 

1/ 6
İşte son Köşk anketi !

Ankete katılanların yüzde 53.4’ü seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini açıklarken, yüzde 38.4’ü Ekmeleddin İhsanoğlu ve yüzde 8.2’si de tercihini Selahattin Demirtaş’tan yana kullanacağını kaydetti. 

2/ 6
İşte son Köşk anketi !

Ankette sorulan , “Hangi Cumhurbaşkanı adayının liderlik özelliği daha yüksek” sorusuna ise katılımcıların yüzde 69.4’ü Erdoğan derken, yüzde 25.4’ü İhsanoğlu ve yüzde 5.2’isi de Demirtaş cevabını verdi. 

3/ 6
İşte son Köşk anketi !

Araştırmada, sadece AK Parti seçmenine, “Recep Tayyip Erdoğan, köşke çıktıktan sonra AK Parti’ye oy verir misiniz” sorusu da yöneltildi. AK Partili seçmenlerin yüzde 86.6’sı bu soruya evet derken, yüzde 13.4’ü hayır şeklinde yanıt verdi. Araştırmada dikkat çeken bir diğer detay da, MHP seçmeninin yüzde 20.3’ünün yani her 5 MHP’liden birinin Erdoğan’a oy kullanacağı oldu. 

4/ 6