İşte Tayland'ın yeni kralı

İşte Tayland'ın yeni kralı

Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kralı Adulyadej'in dün ölmesiyle, yerine kardeşi Vajiralongkorn geçmeye hazırlanıyor.

1/ 6
İşte Tayland'ın yeni kralı

70 yıl Tayland'ı yönettikten sonra dün ölen Kral Bhumibol Adulyadej'den sonra gözler yeni krala çevrildi. Adulyadej'in yerine geçecek isim, 63 yaşındaki Veliaht Prens Maha Vajiralongkorn.

Vajiralongkorn, son olarak Almanya'nın Münih kentine yaz mevsiminde yaptığı ziyaretle dünya medyası tarafından manşetlere taşınmıştı.

Düşük bel pantolonu, kısa atleti ve dövmeleriyle çok konuşulan Veliaht Prens'in yanında partneri de vardı. Bild gazetesi, ziyareti "Tayland Prensi'nin ARTık gömleğe parası yetmiyor mu?" başlıklı haberiyle duyurmuştu.

Vajiralongkorn şimdiye kadar üç evlilik yaptı ve yedi çocuk sahibi.

Dün vefat eden Kral Bhumibol, geride 35 milyar Euro'yu bulan bir servet de bıraktı. Vajiralongkorn'un yakın zamanda kral olarak tahta çıkması bekleniyor.

2/ 6
İşte Tayland'ın yeni kralı

ABD'de doğdu, İsviçre'de büyüdü

Bhumibol Adulyadej 1927'de ABD'nin Massachusetts eyaletinde doğmuştu. Babası Prens Mahidol Adulyadej o yıllarda Harvard Üniversitesi'nde eğitim görüyordu.

Aile daha sonra Tayland'a dönmüş ve Bhumibol Adulyadej henüz iki yaşındayken babasını kaybetmişti.

Babasının ölümünün ardından, Adulyadej'in annesi İsviçre'ye yerleşti. O dönemlerde veliaht prens olan Adulyadej eğitimini de bu ülkede aldı.

Gençliğinde müzik ve fotoğrafa büyük bir sevgi beslemeye başladı. Saksafon virtiözü oldu ve kendi bestelerini yaptı. Ayrıca resim ve edebiyatla da ilgiliydi.

Tayland'da mutlakiyet rejiminin 1932'de yerini demokrasiye bırakmasının ardından kraliyet ailesinin rolü de sembolik hale gelmişti. Kral olan amcası Prajadhipok 1935'te kaçırıldığında Kraliyet itibarı hiç olmadığı kadar zedelenmişti.

Tahta Bhumibol'ün kardeşi Ananda geçti. Sadece 9 yaşındaydı.

1946 yılına gelindiğinde Kral Ananda, hâlâ aydınlatılamayan bir olayda ölüyordu. Resmi açıklama, kralın bir silahın yanlışlıkla ateşlenmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyordu.

Kardeşinin ölümünün ardından Bhumibol, bundan tam 70 yıl önce Tayland Kralı oldu. Hüküm sürdüğü ilk yıllarda tahtı vekillerine bırakarak İsviçre'deki eğitimine devam etti.

Bir Paris ziyareti sırasındaysa Tayland'ın Paris büyükelçisinin kızı, müstakbel eşi Sirikit ile tanışacaktı. Bhumibol 1950'de Bangkok'ta resmen tahta oturdu ve bir hafta sonra da Sirikit ile evlendi.

3/ 6
İşte Tayland'ın yeni kralı

Art arda gelen askeri darbeler

Bhumibol'un tahttaki ilk yedi yılında ülke askeri Cunta yönetimindeydi. Kral ise sembolik bir görevdi. 1957'de General Sarit Dhanarajata yönetime el koymuştu. Kral, General Sarit'i 'başkentin askeri koruyucusu' ilan etmişti.

Sarit diktatörlüğü döneminde, Kral Bhumibol monarşiyi yeniden tanımlamaya başladı. Ülkenin farklı bölgelerini sık sık ziyaret etti, pekçok altyapı projesine de ismini verdi.

General Sarit ise, Kral'a emekleyerek yaklaşma geleneğini geri getirdi.

1973 yılına gelindiğinde Kral Bhumibol, siyasette belirleyici bir rol üstleniyordu. Askerler demokrasi yanlısı göstericilerin üzerine ateş açmıştı. Göstericilere saraya sığınma izni verildi. Bu hamle, dönemin başbakanı olan General Thanom Kittikachorn'un iktidarı için sonun başlangıcı oldu.

Ancak Kral o olaydan üç yıl sonra solcu öğrencilerin sokak ortasında linç edilmesine göz yumuyordu. Vietnam savaşının ardından Tayland'da komünizm endişeleri giderek artıyordu.

Bhumibol'un hüküm sürdüğü yıllarda çok kez hükümeti devirme girişimi olmuştu.

1981'de Kral, hükümeti devirmeye gelen silahlı askerlerin karşısına dikildi.

4/ 6