İşte TIMEa kapak olan 9 Türk

İşte TIMEa kapak olan 9 Türk

Bu haftaki sayısında R.Tayyip Erdoğan'ı kapak konusu yapan ABD'nin saygın dergilerinden Time'da şimdiye dek 9 Türk kapağa çıktı. İşte o isimler...

Mustafa Kemal Atatürk (24 Mart 1923) 24 Mart 1923 tarihinde ilk kez kapak olan Mustafa Kemal Atatürk, sömürgecilere karşı ilk devrimi yapmış asker olarak bir anda tüm dünyada ses getirmişti. Lozan'da, örümcek ağı tutmuş Osmanlı geleneğinden, gelecek dünyasında söz sahibi olabilecek bir devlet kuran Atatürk, sağda gördüğünüz kapak ile Time'a çıkmıştı.

1/ 11
İşte TIMEa kapak olan 9 Türk

Mustafa Kemal Atatürk (21 Şubat 1927) Genç ve dinamik cumhuriyet, henüz ilk 4 yılının ardından %8,5'lar varan muhteşem bir büyümeye imza atıyordu. Balkanlar ve Ortadoğu'da büyük bir güç olarak ortaya çıkan Türkiye, Atatürk ilke ve inkılapları ile yeniden dünya kamuoyunun gündemine oturacaktı. Avrupa'da yavaş yavaş totaliter rejimlerin türemeye başladığı bir ortamda Türkiye'nin demokrat ve cumhuriyetçi adımlar atması, tüm dünyayı şaşırtıyordu. Atatük, 4 yıl aradan sonra yeniden Time'a kapak oluyordu...

2/ 11
İşte TIMEa kapak olan 9 Türk

İsmet İnönü (19 Mayıs 1941) Türk Kurtuluş Savaşı'nın 22. yıldönümünde Time'da yeniden bir Türk boy gösteriyordu; İsmet İnönü. Nazi ordularının Fransa'yı ve Balkanlar'ı ilhak edip namlularını Rusya ve Türkiye'ye doğrulttukları bir ortamda Time'ın kapağını süsleyen İsmet İnönü, aslında Alman ordularının yeni hedefi olarak lânse edilmişti.

3/ 11
İşte TIMEa kapak olan 9 Türk

Şükrü Saracoğlu (12 Haziran 1943): Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlarından olan Saracoğlu'nun kapak olmasındaki en büyük etken, Türkiye'nin dönemin süper güçlerinden birinin (ABD-SSCB-Nazi Almanyası) yanında olmasının bölgeye getireceği yeni düzenin önemi idi. Türkiye, 2. Dünya Savaşı'nda iyiden iyiye geri çekilmeye başlayan Almanlara mı, Pearl Harbour'da ağır darbe yiyen ABD'ye mi, yoksa Berlin'e doğru ilerlemeye başlamış SSCB'ye mi sadık olacaktı? İşte bu önemli karar; dönemin başbakanı Şükrü Saracoğlu tarafından verilecekti.

4/ 11