İşte Türkiye afişleri

Ülkermizi bundan sonra tanıtacak afişler karşınızda..

İşte Türkiye afişleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türkiye'nin tanıtımında önümüzdeki yıl kullanacağı afişleri hazırladı. Dünyaca tanınan turizm mekanlarının yanı sıra, Türk kahvesi, çiniler, kaplıcalar, doğa sporları ile Türk insanını yansıtan ögeler de Türkiye reklamlarında yerini almaya başladı. Turistlerin zevk, beğeni ve ilgisine göre, her pazar ülkede farklı reklamların yapılması yoluna gidildi.

1/ 16
İşte Türkiye afişleri

Bütün bu çeşitliliklere karşın, Türkiye’nin bazı "Dünya mirası" alanları reklamlarda yer almıyor. Örneğin, "UNESCO Dünya Mirası" listesindeki geleneksel evleriyle ünlü Safranbolu, Fethiye yakınlarında Likya’ya başkentlik yapmış antik kent Xanthos, Homeros’un İlyada destanında geçen ve ünüyle Hollywood filmlerine bile konu olan efsanevi antik kent Truva ile Hitit uygarlığının büyük kalıntılarını günümüze taşıyan Hattuşaş ve Divriği Ulu Cami’nin, Türkiye’nin yurt dışındaki reklam kampanyasında kullanılmıyor. Sadece geçen yılki Rusya reklamlarında "Truva" filminde kullanılan dev maket atın resmi bulunuyor.

2/ 16
İşte Türkiye afişleri

Bakanlık, geçmiş yıllarda, içinde insan ögesi çok fazla yer almadığı için "kartpostal gibi" sözleriyle eleştirilen reklam tasarımını da değiştirdi. Son yıllardaki görsellerde, Türkiye’de tatil yapan "mutlu insan" figürü kullanılıyor.

3/ 16
İşte Türkiye afişleri

Daha çok tarih, alışveriş ve Mevlana’nın anlatıldığı ABD’deki reklamlarda ise bu yıl çeşitliliğin artırılması dikkati çekiyor. Nemrut ve Efes’in yanında, Türk yemekleri, kaplıcalar ile İstanbul’un gece hayatı da ABD’deki reklamlara eklenmiş.

4/ 16