İşte Türkiyenin en büyük yatı

Türkiye'nin en büyük ve lüks yatı demir alıyor..

İşte Türkiyenin en büyük yatı

Vatan Gazetesi'nin haberine göre, 65 metre uzunluğu ile Türkiye’de üretilen en büyük mega yat, bugün Kocaeli Serbest Bölgesi’nde gerçekleştirilecek törenle Suudi bir yatırımcıya teslim edilecek. Arap-Türk ortaklığıyla kurulan Yachtley Gemi Yapım şirketinin 40 milyon euro yatırımla hayata geçirdiği ve 2008 Eylül ayında denize indirdiği dev mega yatın en dikkat çeken özelliği, aynı zamanda Türkiye’de üretilen en lüks yat olması. Kapı kollarından banyolarındaki musluk kollarına, armatürlerinden havluluklarına kadar tüm detayların altın kaplamalı olarak tasarlandığı ’Nourah of Riyadh’ isimli mega yat, VIP kamarasından özel suitlere tüm lüks detayları taşıyacak şekilde tasarlandı. Yüzde 99.9’unun Suudi Arabistanlı yatırımcı Bader Fahad M. Al-Athel’a ait olduğu ve Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Suudi Hamad Assaf Al-Assaf’ın yürüttüğü Yachtley Gemi Yapım Sanayi şirketinin Lübnanlı ve Türk ortakları arasında Antoine G. Samara, Ali Fatih Bedir ve Mehmet Duyar gibi isimler yer alıyor.

1/ 9
İşte Türkiyenin en büyük yatı

YENİ YATA HELİKOPTER PİSTİ

Ortaklığının yanı sıra aynı zamanda şirketin Genel Müdürlüğü’nü yürüten Ali Fatih Bedir, “65 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük mega yatı olan Nourah of Riyadh, dünyada da 2008 yılında yapılan 23 dev mega yattan biri oldu. Türkiye’de en son RMK tarafından Tuzla’da denize indirilen mega yatın büyüklüğü 50 metreydi” dedi. Nourah of Riyadh’ın ardından 74 metrelik yeni bir mega yat projelerinin daha olduğunu açıklayan Bedir, “Kendi büyüklük rekorumuzu kıracağımız bu yatta helikopter pisti de planlıyoruz. Projeyi 2012 yılında tamamlayacağız” diye konuştu.

2/ 9
İşte Türkiyenin en büyük yatı

Dünya yat üretiminde ilk 5’te yer alan Türkiye’de Proteksan ile birlikte mega yat üretiminde ilk iki sırayı paylaştıklarını, RMK’nın nispeten daha küçük yatları ürettiğini kaydeden Bedir, 3 yıl içinde Türkiye mega yat üretiminde lider olmayı hedeflediklerini açıkladı.

3/ 9
İşte Türkiyenin en büyük yatı

İnşa edecekleri yat büyüklüğünü 100 metrenin üzerine kadar çıkarmayı planladıklarını belirten Bedir şunları söyledi: “Dünyada da 10 yıl içinde ilk 10 büyük yat üreticisinden biri olmayı hedefliyoruz. Rakibimiz Almanya ve İtalya.” Bedir, Kocaeli Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş’de (KOSBAŞ) faaliyet gösteren ve 2005 yılında kurulan Yay Gemi Yapım şirketinin yıl içinde isim değişikliğiyle Yachtley Gemi Yapım Sanayi adını aldığını sözlerine ekledi.

4/ 9