İşte Zorlunun adası

Ahmet Nazif Zorlu, yatırım amacıyla düşündüğü Ada’ya ilk görüşte vurulmuş.

İşte Zorlunun adası

Göcek’in 5.5 kilometre açığındaki Zeytin Adası’nı 2005 yılında TMSF’den satın alan Ahmet Nazif Zorlu, yatırım amacıyla düşündüğü Ada’ya ilk görüşte vurulmuş. Tek bir ağaca bile dokunmamış... Yazın hafta sonlarını ailesiyle birlikte burada geçiren Zorlu, Ada’daki hayatının kapılarını açtı

1/ 11
İşte Zorlunun adası

Pazar Vatan okurları için ülkemizin önemli iş adamlarının tatil ve hobilerini Bodrum’un değişik mekanlarından aktardığım röportajlarıma bu kez rahmetli Turgut Özal’ın meşhur ettiği Göcek’ten devam ediyorum. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu ile TMSF’den satın aldığı Uzan’lara ait Zeytin Adası’nda buluşmak üzere randevulaştık. Fotoğraflarımızı çekmek üzere gazetemizin foto muhabiri, ışık tertibatı ve benim bir türlü anlamadığım teknolojik aygıtları ile bir gece önceden Dalaman Havalimanı üzerinden Göcek’e gitti. Ben de Bodrum’dan karayolu ile Göcek’e geçecektim.
Sözleştiğimiz günün sabahında yolda sohbet etmek üzere yakın arkadaşım Ömer Faruk Pabuççu’yu da alarak direksiyonun başına geçip Bodrum’dan Göcek istikametine doğru yola koyulduk. İlk durağımız kahvaltı yapmak üzere Milas ile Yatağan yolu üzerindeki kır lokantalarından biriydi. Acelemiz olduğu için taze ekmek, tereyağı, bal, domates, salatalık ve sahanda yumurtadan oluşan kahvaltımızı hızla yapıp yola devam ettik. Foto muhabirimiz Barış Acarlı ile sözleştiğimiz gibi saat tam 12.00’de Göcek Koyu’nda Can restoranın önünde buluştuk. Zorlu’nun bizi bekleyen küçük teknesine atlayarak 10 dakikalık bir deniz yolculuğunun ardından Zorlu’ya ait Zeytin Adası’na yanaştık.
Ahmet Nazif Zorlu, bizi karşıladı ve deniz kıyısında pergolenin altındaki sofraya davet etti. Belli ki, biz gelmeden önce Zorlu burada kızı Şehminur Aydın, damadı Yaşar Aydın, torunları Yusuf ve Taha Aydın ile iş adamı arkadaşları Harun Yavuz ve Erol Karabacak ile oturup sohbet ediyordu. İddia o ki Harun Yavuz tavlada Ahmet Nazif Zorlu’yu 5-0 yenmiş. Neyse sonra bu tavla maçına geri döneceğim.
Kısa bir dinlenmeden sonra Ahmet Nazif Zorlu’nun bizim için hazırlattığı Denizli yöresine ait gözlemeler sıcak sıcak masaya geldi. Yanında tap taze domates, salatalık ve her türlü içecek... Tabii alkollü içki hariç... Çünkü ne ben, ne de Zorlu içki içenler sınıfındandık.
Bir taraftan gözlemeleri götürürken, diğer taraftan da ufak ufak sorular sormaya başladım...

2/ 11
İşte Zorlunun adası

10 yıldır yaz tatili denince tekneye atlar Göcek’e gelirim

Genelde yaz tatillerinizi nerede geçirirsiniz?
Yaz tatili denince aklıma ilk gelen yer Antalya, Marmaris ve Göcek. Eskiden hep Antalya ve Marmaris’te tatil yapardım. Özal’la birlikte Göcek ünlenince, Göcek’te de tatillerimi geçirmeye başladım ve tam 10 yıldır yaz tatili denince tekneye atlar Göcek’e gelirim.

Size bir Göcek hayranı diyebilir miyiz?
Siz nasıl bir Bodrum hayranı iseniz, ben de Göcek hayranıyım. Göcek benim hayatımın bir parçası... Göcek ile bütünleştim. Sonra da Zeytin Adası önümüze çıktı. İşte o zaman olduk tam Göcekli. Yazları tüm hafta sonlarımı, kışın ise mümkün olduğu kadar çok hafta sonunu Göcek’te, gördüğün bu adada geçiriyorum.

3/ 11
İşte Zorlunun adası

Yılda 20 milyon adet TV üretiyorduk krizde yarıya düştü


Sayın Zorlu, şirketlerinizde kaç kişi çalıştırıyorsunuz?
Zorlu Holding’te 30 bin dolayında kişi çalışıyor. Allah kısmet ederse bu sayı artarak devam edecek.

Hangi sektörlerde faaliyettesiniz?
Tekstil kökenli bir holdingiz. Tekstil dışında elektronik, beyaz eşya, enerji ve son olarak da gayrimenkul işine girdik.

Tekstilde hangi bölgelerde, ne çeşit tekstil üretiminiz var?
Tekstil sektörü olarak Bursa, Lüleburgaz ve bir miktar da Denizli’de faaliyette bulunuyoruz. Polyester iplik, ev tekstili üretip ihracat yapıyoruz.

Tekstil sektöründeki ihracatınız ne kadar?
2008 yılında tekstil sektöründe 300 milyon dolar ihracatımız var. Tekstilde çarşafın yüzde 80’ini ABD ve Avrupa Birliği ülkelerine ihraç ediyoruz. Tekstil üretimimizde kaliteye son derece önem veriyoruz ve ürünlerimiz ABD ve Avrupa ülkelerinde rakip tanımıyor.

Grubunuzun toplam ihracat miktarı ne kadar?
Toplam ihracatımız 2008 yılı olarak 2 milyar 550 milyon dolardır.

Televizyon üretiminde iddialı olduğunuzu biliyorum. Sadece kendi markanız olan Vestel’i değil, dünyanın tüm önemli marka televizyonlarını da fabrikanızda üretiliyorsunuz değil mi?
Fabrikalarımızda Vestel dışında aklına ne marka geliyorsa hemen hemen hepsi üretilip ihraç ediliyor. Yılda 20 milyon TV üretiyorduk. Krizde TV üretimimiz yarı yarıya düştü. Yani 10 milyon TV üretiyoruz. Fabrikalarımızda üretilen 20 milyon televizyonun 11.5 milyonu Vestel, geri kalan 8.5 milyonu ise diğer markalar.

4/ 11