İşvereni tavlama sanatı

İşvereni tavlama sanatı

İşvereni tavlama sanatı

Üç milyondan fazla kişinin işsiz olduğu ülkemizde “Ne iş olsa yaparım” devri tarihe karışsa da iş arayanlar patronları ‘tavlama’ konusunda büyük sıkıntı yaşıyor İş arayanlara altın tavsiyelerde bulunan HelpA Akademi kurucu ortaklarından Klinik Psikolog Gülşah Sam Orhan:

1/ 13
İşvereni tavlama sanatı

“Üniversite mezunu olup iş arayan gençler iş görüşmelerinde kendilerini anlatamıyor, özgeçmişlerini doğru hazırlayamıyor ve beden dilleriyle işverene güven aşılayamıyor. Önemsiz olduğu düşünülen bazı unsurlara dikkat edildiğinde işvereni etkilemek oldukça kolay olabilir”

2/ 13
İşvereni tavlama sanatı

“İşverenler özgeçmişlerde mezun olunan okul ve bölümlerin yanı sıra, başvuran kişinin kendisini geliştirmek için neler yaptığına da dikkat ediyor” Ancak işverenler donanımlı eleman bulma sıkıntısı yaşarken, iş arayanlar da patronları etkileme konusunda zorlanıyor. Peki, bu sorun nasıl çözülür? Özellikle üniversite mezunu olup da işverene kendilerini daha iyi anlatarak iş görüşmelerinde rakiplerinden nasıl öne çıkabilir?

3/ 13
İşvereni tavlama sanatı

Okullarda işle ilgili bilinmesi gereken tüm teorik bilgilerin öğretildiğini ve işveren için mezun olunan okulun bu anlamda önemli olduğunu belirten Orhan, “Ancak ne yazık ki iş arayan çoğu mezun kendisini ifade etmede sorun yaşıyor. Özellikle iş görüşmelerinde gençler kendilerini anlatamıyor, özgeçmişlerini doğru hazırlayamıyor ve beden dilleriyle işverene güven aşılayamıyor. Bu sıkıntılar doğru tekniklerle aşıldığında işsizlik sorun olmaktan çıkar” dedi.

4/ 13