İzmir bir saatte Venedike döndü

İzmir'de saat 09.30'da başlayan ve yaklaşık bir saat süren sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi.

İzmir bir saatte Venedike döndü

İZMİR'de saat 09.30'da başlayan ve yaklaşık bir saat süren sağanak yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Bazı semtlerde zemin katları su basarken bir saatte metrekareye 20.6 kilogram yağmur düştüğü bildirildi. İzmir'de, dün gece saatlerinde etkili olan sağanakta, 72 yıllık Haziran ayı yağış ortalamasının yaklaşık 5 katı fazla yağış olduğu açıklandı.

1/ 30
İzmir bir saatte Venedike döndü

Kentte dün saat 23.00 sıralarında etkili olan sağanak yağmurda bazı cadde ve sokaklar göle döndü. Gece metrekareye 37.6 kilogram yağmur düştü. Sabah açık bir havaya uyanan İzmirliler bir anda kararan gökyüzüne hazırlıksız yakalandı. Saat 09.30 sıralarında rüzgarla gelen yağmur İzmir'i karanlığa gömdü. Gökyüzü gece gibi kararırken araçlar farlarını yaktı, bazı bölgelerde de otomatik sokak aydınlatmaları yandı. Yıldırım düşmesi nedeniyle bazı semtlerde de elektrik kesintileri yaşandı.

2/ 30
İzmir bir saatte Venedike döndü

Bir saatte metrekareye tam 20.6 kilogram yağmur düştü. Büyükşehir Belediyesi ekipleri alarma geçirildi. Cadde ve sokaklar göle dönerken trafik kilitlendi. Bazı kişilerin ayakkabılarını eline alıp, paçalarını sıvayarak yürüdükleri dikkat çekti. İnönü Caddesi, Mithatpaşa Caddesi, Kordonboyu, Alsancak, Mavişehir, Karşıyaka ve Bostanlı'da yol seviyesinden aşağıda kalan evleri ve işyerlerini su bastı. Yağmurun bir saatin sonunda etkisini yitirmesiyle sular çekilmeye başladı.

3/ 30
İzmir bir saatte Venedike döndü

Kuvvetli yağışın gün boyu devam edeceği bildirildi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü internet sitesinden ‘İzmir'de kuvvetli yağış’ uyarısında bulunuldu. Perşembe ve cuma gününü de gökgürültülü sağanak yağışla geçirmesi beklenen İzmir'de hava cumartesi parçalı bulutlu geçecek. Yağmur pazar günü yine etkili olacak.

4/ 30