İzmirli Eceye tek gidiş Mars bileti!

Uzaydaki insan kolonisine katılacak ilk Türk belli oldu!

İzmirli Eceye tek gidiş Mars bileti!

Hollanda merkezli Mars One şirketinin Mars'ta kalıcı bir insan kolonisi kurmak amacıyla başlattığı projeye başvuran ve ilk elemeleri geçen 6 Türk'ten biri İzmirli Ece Kabadayı oldu. Yaşar Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi 18 yaşındaki Ece Kabadayı, internet üzerinden paylaştığı videoda, Mars'ı eğlenceli bir yer hale getireceğini, Mars'ın kraliçesi olmak istediğini, uzaylılarla evlenmeyi hedeflediğini anlattı.

(AHT)

1/ 12
İzmirli Eceye tek gidiş Mars bileti!

YERLEŞİP DÖNMEYECEKLER
Mars One şirketi, yaklaşık bir yıl önce Mars'ta koloni kurmayı ve bu macerayı bir televizyon şovuna çevirmeyi amaçlayan projesini duyurdu. Şirket, 2023'te gerçekleştirilecek geri dönüşü olmayan yolculuk için 4 erkek ve 4 kadının seçileceğini belirterek başvuruları internet üzerinden aldı.

2/ 12
İzmirli Eceye tek gidiş Mars bileti!

Adayların 18 yaşından büyük, en az 1.57 metre boyunda, yaratıcı ve maceracı kişiler olması gerektiği belirtildi. Projenin duyurulmasının ardından "Kızıl Gezegen"e ayak basmak isteyen 120 ülkeden 200 bini aşkın kişi şirkete başvurdu. Türkiye'den 4'ü kadın 11 Türk de çılgın seyahat için başvuranlar arasında yer aldı.

3/ 12
İzmirli Eceye tek gidiş Mars bileti!

Dünyadan 55 milyon kilometre uzaklıktaki Mars'a gitmek için başvuran Türklerden biri de geçen yıl İzmir Fen Lisesi'ni bitiren üniversite öğrencisi Ece Kabadayı oldu. Mars'a gidecek ilk insan topluluğu arasında bulunmak isteyen Ece Kabadayı, geçen yıl 200 bin kişi arasında yapılan ilk elemeyi geçerek bir üst tura çıkmayı başardı.

4/ 12