Jandarma'dan inci kefali nöbeti

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve koruma altında olan inci kefalinin av yasağı başladı. Jandarma ekipleri bölgede 7/24 nöbet tutuyor.

Jandarma'dan inci kefali nöbeti

Van Gölü'nün tuzlu ve sodalı suyunda yaşayabilen ve nesli koruma altında olan inci kefalinin üreme döneminin girmesiyle birlikte av yasağı da başladı. Avlanmanın yasak olduğu 15 Nisan- 15 Temmuz tarihleri arasında Van Jandarma Komutanlığı, kaçak avcılara göz açtırmamak için hem kıyıda hem de gölde gece gündüz nöbet tutuyor.

1/ 34
Jandarma'dan inci kefali nöbeti

Nisan ayı ortalarından itibaren yaşam alanı olan Van Gölünü terk ederek, üremek için akarsulara göç eden inci kefalinin bu yolculuğu sırasında av yasağı uygulanıyor.

2/ 34
Jandarma'dan inci kefali nöbeti

Yumurtalarını bırakmak için gölün tuzlu ve sodalı sularından çıkıp Alaska'daki somon balıkları gibi akıntının tersine yüzerek adeta uçarcasına derelere akın eden ve bu esnada da görsel bir şölen sunan balıkların avlanmaması için jandarma ekipleri hem kıyıda, hem de gölde gece gündüz nöbet tutuyor.

3/ 34
Jandarma'dan inci kefali nöbeti

Av yasağına uymayan bazı kişilerin kaçak avcılık yapmasını önlemek için Van İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, balığın göç güzergahlarında seyyar karakollar kurarak silahlı nöbet tutarken, Van Gölünde ise, Edremit ve Erciş İlçe Jandarma Asayiş Bot Komutanlığı timleri 7-24 nöbet tutarak kaçak avcılara göz açtırmıyor.

4/ 34