Kabeyi görenler gözlerine inanamadı!

Kabeyi görenler gözlerine inanamadı!

Farklı ülkelerden milyonlarca insanın hac ve umre vazifesini yerine getirmek için buluştuğu Mekke, bugünlerde büyük bir yapısal dönüşümün eşiğinde. Özellikle Kâbe'nin etrafı birkaç yıl önce gidenlerin bile tanıyamayacağı oranda değişiyor. İnşaatlardan yükselen sesler tavaf yapanlara kadar ulaşıyor.

1/ 8
Kabeyi görenler gözlerine inanamadı!

Kâbe'nin Altınoluk tarafına ek bir bina ile iki minare inşa ediliyor. Bu alanın hemen arkasındaki tepede bulunan ve boşaltılmaya başlanan mahalleden Kâbe'ye doğru baktığınızda çalışmaların ne denli büyük olduğunu görebiliyorsunuz. Ecyad Kalesi'nin bulunduğu alana, yani Zemzem Saat Kulesi'nin arka tarafına gidildiğinde ise o bölgeye hareketlilik kazandıran otel, restoran ve dükkanların kepenk kapattığına tanık oluyorsunuz.

2/ 8
Kabeyi görenler gözlerine inanamadı!

Şu an boş binalardan ibaret o bölge Kâbe'ye gidip gelenler için sadece bir geçiş güzergahı. Otellerden sökülüp yol kenarlarına istiflenen kapı ve pencereler ile üst üste yığılmış sandalye, koltuk ve yataklar ziyaretçiler için ilginç bir görüntü oluşturuyor.

3/ 8
Kabeyi görenler gözlerine inanamadı!

Kâbe'nin etrafını genişletme projesinin ilk etabına 2009 yılında başlanmış ve bu kapsamda 2 bin 350 bina ve işyeri yıkılmış. Şimdilerde de ise ikinci aşama gerçekleştiriliyor. Kısa bir süre içinde 1900 bina ve işyeri daha yıkılacak. Toplamda 100 milyar dolara yakın tazminat ödenecek. Altyapı, yol ve tünel inşaatları da hesaba katıldığında Kâbe'deki yeniden yapılanma sürecinin önemi ortaya çıkıyor.

4/ 8