Kaddafinin sarayı böyle yağmalandı

İktidarının 42’nci yılındaki Kaddafi’nin Trablus’taki son kalesi de düştü.

Kaddafinin sarayı böyle yağmalandı

İktidarının 42’nci yılındaki Kaddafi’nin Trablus’taki son kalesi de düştü. Pazar gecesi başkent Trablus’a giren isyancılar, dün akşam Kaddafi’nin Bab-ı Aziziye’deki (Aziziye Kapısı) sarayını ele geçirdi. Ancak Kaddafi ve oğulları sarayda bulunamadı. Bu zafere rağmen isyancılar başkente hâlâ tam hâkim değil.

1/ 16
Kaddafinin sarayı böyle yağmalandı

LİBYA’da isyancılar, nihai zafere bir adım daha yaklaştı. Başkent Trablus’un Bab-ı Aziziye’deki beton duvarlarla çevrili olan ve yüzlerce asker ve zırhlı araçlar tarafından korunan Devlet Başkanlığı Konutu, dün şiddetli çatışmaların ardından isyancıların eline geçti.

Yabancı TV kanalları, sokak çatışmalarını canlı bağlantılarla verirken “Karargâh düştü” haberi akşam geç saatlerde duyuruldu.

Önceki gün Trablus’un ünlü Yeşil Meydanı’na girip meydanın adını “Şehitler Meydanı’ olarak değiştiren isyancı güçlerle Kaddafi askerlerinin çatışması sürerken karargâhtan gün boyu siyah dumanlar yükseldi.

42 yıllık Kaddafi rejiminin sembolü haline gelen sarayın duvarları üç cephesinden kısman yıkıldı. İçeri akın eden isyancılar, geriye kalan birkaç askeri etkisiz hale getirirken askerlerinden bazılarını üniformalarını bırakıp kaçtığı görüldü.

2/ 16
Kaddafinin sarayı böyle yağmalandı

KADDAFİ RADYODAN SESLENDİ

Nerede olduğu bilinmeyen Muammer Kaddafi, gece geç saatlerde radyo aracılığı ile Libyalılara seslendi. Kaddafi, NATO'nun 64 hava saldırısıyla yerle bir olan karargahtan çekilmelerinin "taktiksel bir hamle" olduğunu söyledi.

Kaddafi ayrıca, NATO'ya karşı savaşında "Ya zafer ya ölüm" açıklamasında bulundu.

3/ 16
Kaddafinin sarayı böyle yağmalandı

Ünlü çadırı yaktılar

Kaddafi’nin sarayına giren isyancıların ilk işi Kaddafi ve oğullarını aramak oldu. Ancak Kaddafi ailesi bulunamadı. İsyancıların komutanlarından Ahmed Ömer Bani, “Her yere aradık binada hiçbiri yoktu” dedi.

Bazı isyancılar Kaddafi ailesinin kullandığı iki katlı konutta yağmaya girişirken bir isyancının elinde altın kaplama Kalaşnikof ile binadan çıktığı görüldü. İsyancılar Kaddafi’nin yabancı devlet başkanlarını bile ağırladığı ünlü çadırlarından biri de ateşe verildi.

Muhalifler sarayın bütün denetimini ele geçirdikten sonra “Allahu Ekber” ve “Elhamdülillah” sloganları eşliğinde havaya silah sıkarak zaferlerini gece geç saatlere kadar kutladı.

4/ 16