Kadıköy Belediyesi Twittera el attı

Kadıköy Belediyesi Twitter'a el attı

Kadıköy Belediyesi Twittera el attı

HERKES ONLARI MERAK EDİYOR
- Kadıköy Belediyesi’ni seviyoruz
- Biz de size karşı boş değiliz
-----
-Senin için Kadıköy'e taşınabilirim.. Çok sevimlisin
-Her şey nasip kısmet

Bu günlerde birçok Twitter kullanıcısının aklını, bu naif cevaplarla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Kadıköy Belediyesi’nin hesabını kimlerin yönettiği sorusu kurcalıyor.

Sevecen, sıcak, ilgili, duyarlı birçok konuda bilgisi olan, samimi ama saygılı bir belediye karakteri oluşturan bu ekip, dört gençten oluşuyor..

1/ 19
Kadıköy Belediyesi Twittera el attı

Öyle sevildi ki bu karakter, günde binlerce kez “sarılmak istiyorum”, “yanağından makas alasım var” “kahve içelim mi” gibi tweet’ler alıyor.

Belediyenin hesabını oldukça aktif kullansalar da kişisel Twitter hesapları yok, ayrıca sosyal medya uzmanı olarak hitap edilmesinden hoşlanmıyorlar.. Siz onları sosyal medyada değil, sahaflarda arayın.

Oluşturdukları “Kadıköy Belediyesi” karakterinin önüne geçmek istemedikleri için kimliklerini açıklamak istemiyorlar. Belki de gizemli olmaları onları bu kadar sevdirdi bilinmez, ama biz tercihlerine saygı duyuyor ve kimliklerini açıklamıyoruz. Yine röportajımızda onlarla ilgili ipuçları bulabilirsiniz…

2/ 19
Kadıköy Belediyesi Twittera el attı

Kadıköy Belediyesi Twitter hesabını ne zaman kullanmaya başladı?
Aslında “Van Depremi”yle başladık. Gece yarısı yardım kampanyası başlatmak için toplantı yaparken bir vatandaşımız Twitter’dan “Kadıköy Belediyesi’nde yardım merkezi kuruldu” diye tweet attı. Bunun ardından biz de Twitter hesabımızdan duyurduk, bir anda buraya binlerce genç doldu. Yardımlar gelmeye başladı, burası hızla bir yardım merkezine döndü. Gıda, kıyafet, ilaç geliyordu.. Biz de ulaşımını organize etmeye başladık. “İş gücüne ihtiyacımız var” veya “ilaçlardan anlayan birilerine ihtiyacımız var. Eczacı arıyoruz” gibi tweet’ler atınca insanlar akın akın belediye binasına gelmeye başladı. Bunu görünce Twitter’ın gücünü anladık. Çünkü sosyal medya bir işe yaradı. Başkan da (Kadıköy Belediye Başkanı Av. Selami Öztürk) “bu olaya ciddi yaklaşalım” dedi ve bir ekip kuruldu.

3/ 19
Kadıköy Belediyesi Twittera el attı

Biz resmi dille bilgi veya cevap veren belediye hesaplarına alışmışken, Kadıköy Belediyesi doğal ve esprili tepkiler vererek Twitter’a yeni bir renk kattı.. Hesabı nasıl yönetiyorsunuz?
Sosyal medya büromuz 1,5 yıldır aktif olarak çalışıyor, herhangi bir dış destek almıyoruz. Amacımız Kadıköy Belediyesi’ni kişiselleştirmek, Kadıköy Belediyesi Twitter hesabı burada bir karakter. İçimizden biri gibi… Sevecen, bilgili, yardım etmeyi seven, zaman zaman espri yapan, insanlarla iletişim kurmayı seven bir karakter. Bir insan nasıl tepkiler gösteriyorsa Kadıköy Belediyesi de öyle tepkiler veriyor.

Cesaret gerektiren bir çalışma, tepki de görebilirdiniz…
Biz şuna inanıyoruz, her mecranın hakkını vermek gerektiriyor. Diğer alanlarda bulunduğunuz gibi burada da bulunursanız, hiçbir anlamı yok. Resmi kurumlar 15 gün içerisinde cevap vermek zorunda, 14’üncü gün yanıtlarsanız kimse size bir şey diyemez. Bizim amacımız insanlara birkaç dakika içinde cevap vermek, kritik konularda yardımcı olmak. Evet, kullandığımız çok sıcak, samimi ve riskli bir dil. İnsanlar bunu ciddiyetsiz bulabilir, ama biz insanları ciddiye aldığımız ve saydığımız için böyle bir dil tercih ediyoruz.

4/ 19