Kadıköy-Kartal metrosu tamamlandı

Kadıköy - Kartal arasında yapımı başlanan metro çalışmasında, tünel kazısı tamamlandı.

Kadıköy-Kartal metrosu tamamlandı

Kadıköy - Kartal arasında yapımı başlanan 21.7 kilometrelik metro çalışmasında, tünel kazısı tamamlandı. 1 Kasım itirabiyle 3 bin 729 metrenin rayı da döşendi. Toplam 1.5 milyar dolara mal olacak proje 31 Aralık 2011 tarihinde tamamlandığında, Anadolu yakasının toplu taşıma omurgası da bitmiş olacak

1/ 31
Kadıköy-Kartal metrosu tamamlandı


İstanbul Anadolu yakasının ‘toplu taşıma omurgası’ adı verilen ‘Kadıköy - Kartal’ metro hattının kazım işlemi tamamlandı. 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle 2.17 kilometrelik güzergah kazısı yapıldı ve ‘ışık’ göründü. Bir başka ifadeyle Türkiye’de bir defada metro için açılan en uzun metro hattı oldu. 120 metro vagonuyla birlikte toplam 1.5 milyar dolara mal olacak projenin kaba inşaatının yüzde 76’sı tamamlanmış oldu. 31 Aralık 2011 yılına kadar tamamlanacak projede ise sıra ray döşemeye, eloktromekanik hatların çekilmesine ve 16 istasyonun inşaasına geldi.

2/ 31
Kadıköy-Kartal metrosu tamamlandı

En hızlı tamamlanan proje

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Müdürü Yalçın Eyigün, projeye 25 Mart 2008’de başlandığını ve 45 ayda bitirelerek bu alanda bir dünya rekoru kıracaklarını söyledi: “En hızlı inşaası tamamlanan proje olacak. Bittiğinde günlük yolcu kapasitesi 1 milyon 260 bin olacak. Ortalama günde 1 milyon yolcunun taşınacağını planlıyoruz. Böylece Kadıköy-Kartal arası 29 dakikaya inecek. Ayrılıkçeşme İstasyonu ile de Marmaray ile bağlantı kurulacak ve Avrupa yakasına geçiş sağlanacak.”

3/ 31
Kadıköy-Kartal metrosu tamamlandı

Yenikapı’da fırça

Eyigün’e, “Bu proje 45 ayda bitecek ancak Yenikapı’da tarihi eserler yüzünden hala inşaat başlamadı. Bazen çalışmalar bu kadar hızlı yürümüyor’ deyince tepkisi şöyle oldu: “Orada fırçayla çalışılıyor burada TBM’le (tünel açmak için kullanılan özel cihaz) kazılıyor. Ancak Yenikapa’daki gemilerin de çoğun kaldırıldı ve orada da hızla çalışmalara başlanacak. Şimdiye kadar gemilerin kaldırılması için 45 milyon dolar harcandı. Zaten bizim inşaat hızımızı düşüren 3 etken var. Birincisi tarihi eserler, ikincisi istimlak üçüncüsü ise zemin. Kadıköy-Kartal hattı E5 altından yapıldığı için çok fazla sorun yaşanmıyor.”

4/ 31