Kadınlar sahip çıktı

Kadınlar sahip çıktı

DİYARBAKIR'ın Bismil İlçesi'nde kocasına açtığı boşanma davası sürerken kayınpederi tarafından birlikte yaşadığı iddia edilen Mehmet Işık ile birlikte Kalaşnikof tüfekle taranarak öldürülen 21 yaşındaki Meltem Özdaş, ailesinin cenazesine sahip çıkmaması üzerine kadın örgütleri tarafından toprağa verildi. Cenaze törenine katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, kadına şiddet uygulayan ve öldüren erkeklerin toplumdan dışlanması ve selamlarının dahi alınmamasını istedi.

1/ 11
Kadınlar sahip çıktı

Adana'da 17 yaşında iken halasının oğlu M.C. ile evlendirilen ve sorunlar yaşadığı için eşine boşanma davası açan 1 çocuk annesi Meltem Özdaş, çocuğunu almak için 17 Şubat'ta geldiği Bismil İlçesi'nde kayınpederi Refik Özdaş tarafından, birlikte yaşadığı iddia edilen 32 yaşındaki Mehmet Işık ile birlikte Kalaşnikof tüfekle tarandı. Meltem Özdaş ve Mehmet Işık olay yerinde yaşamını yitirirken, Refik Özdaş gidip polise teslim oldu. Meltem Özdaş'ın cenazesi ise Diyarbakır Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Ailesinin sahiplenmediği cenaze morgta yasal süre olan 15 gün bekletildikten sonra bugün kimsesizler mezarlığında gömülmesi için belediyeye haber verildi. Büyükşehir Belediye Başkanı ve Diyarbakır'daki kadın örgütlerinin girişimi ile cenaze hastaneden alınarak Yeniköy Mezarlığı'na götürüldü.

2/ 11
Kadınlar sahip çıktı

KADINLAR TABUTU OMUZLADI, BAYDEMİR NAMAZINA KATILDI

Burada Meltem Özdaş'ın tabutunu omuzlayan kadınlar cenaze namazı için camiye kadar taşıdı. Camide tabutu alan erkekler cenaze namazı için saf tuttu. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, belediye yetkilileri ve Baydemir'in korumasından oluşan 6 kişi saf tutarak Meltem Özdaş'ın cenaze namazını kıldı. Namazdan sonra Özdaş'ın cenazesi mezarlığa götürülüp, burada Kürtçe dualar eşliğinde toprağa verildi.

3/ 11
Kadınlar sahip çıktı

'KADINA ŞİDDET UYGULAYANIN SELAMINI DAHİ ALMAYALIM'

Diyarbakır Büykşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Meltem'in en yakınları tarafından katledildiğini ve canezesinin sahiplenilmediği için kimsesizler mezarlığana defnedilmesinin istendiğini söyledi. Baydemir şöyle konuştu:

4/ 11