Kahrolsun Şirin Baba ve işbirlikçileri !

Can Akerson arkadaşlarıyla beraber Şirinler gibi sokağa düştü.

Kahrolsun Şirin Baba ve işbirlikçileri !

Can Akerson (29), kendini Şirinler’in yerine koydu, ilginç bir performans gerçekleştirdi. Arkadaşlarıyla beraber Şirinler gibi sokağa düştü. Hepsi maviye boyandı ve Kadıköy sokaklarına yayıldı... Peki hedeflerinde neden Şirin Baba vardı?

Hürriyet

1/ 7
Kahrolsun Şirin Baba ve işbirlikçileri !

KİM? 

Adım, Can ama ‘Cani’ (a’sı kısa okunuyor) olarak tanınıyorum. Fevziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları’nın son vârislerinden biriyim. Annem eski ressam Nur Kermen Akerson. Babam gazeteci Cihan Akerson. Yeditepe Üniversitesi’nde Grafik Tasarım okudum. Yine aynı okulda Plastik Sanatlar yüksek lisansı yaptım. Kadın ve kimliği üzerine bir kitap yazdım. 

ŞİRİNLER PROJESİ NEREDEN ÇIKTI?

2/ 7
Kahrolsun Şirin Baba ve işbirlikçileri !

Geçen yıl Cadılar Bayramı’nda, Kıbrıs’ta bir bara gitmiştim. Şirinler kostümlü iki kişi gördüm. ‘Ben hangi Şirin olurdum’ diye düşündüm hemen. Bu konuyu Şirinler konseptli bir performansla anlatabileceğimi düşündüm. Hayat hikâyemi gözden geçirdim ve ‘Çokyönlü Şirin’ olmaya karar verdim. İstanbul’a döndükten sonra da bir manifesto yazdım ve ekip toplamaya başladım.

ETKİNLİK GÜNÜ NELER OLDU?

3/ 7
Kahrolsun Şirin Baba ve işbirlikçileri !

Manifestoyu gönderdiğim dostlarıma “Aynaya bakın, kendinizdeki o özelliği bulun ve o özelliğin Şirin’i olun” dedim. Kısa zamanda şöyle Şirinlerimiz oldu: Binbirsurat Şirine, Aşırı Şirine, Dengeli Şirin, Edepsiz Şirine, Fenomenel Şirine... 25 Aralık’ta kimi tamamen, kimi biraz maviye boyandı. Ve şehre yayıldık...

MANİFESTODA NE ANLATILIYOR?

4/ 7