Kanada'nın sıradışı kabinesi

Kanada'nın sıradışı kabinesi

Kanada'nın sıradışı kabinesi

Kanada'nın yeni Başbakanı Justin Trudeau oluşturacağı kabinenin, ülkenin çeşitliliğini temsil edeceğine dair söz verdi. Anlaşılan o ki Trudeau bu sözü boşa vermemiş. Kabinede eşit sayıda kadın ve erkeğe yere veren ve bunun nedenini “Çünkü 2015 yılındayız” diye açıklayan, son günlerin konuşulan ismi Trudeau'nun kendisi gibi kabinesindeki bakanlar oldukça renkli.

Turdeau'nun "Kanada gibi" diyerek tanımladığı ülke tarihinin en çoğulcu kabinesinden dikkat çeken ayrıntılar:

- Liberal kabine, yemin töreninin yapıldığı Kanada Genel Valilik binası Rideau Hall’a topluca aynı otobüse binerek gelerek bir ilke imza attılar. Önceki yemin törenlerinde bakanlar ayrı ayrı makam araçlarıyla binaya giriş yapıyordu. 

- Demokratik Kurumlardan Sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirilen Meryem Monsef, Kanada'nın ilk Müslüman Bakanı unvanını aldı.

1/ 15
Kanada'nın sıradışı kabinesi

Afganistan’ın Herat kenti doğumlu Monsef, Kanada'ya ailesiyle birlikte 11 yaşında mülteci olarak geldi. Monsef ve ailesi Sovyet işgali sırasında babasını kaybettikten sonra göç etmek zorunda kalmış.

2/ 15
Kanada'nın sıradışı kabinesi

- Yeni kabinenin Ulaştırma Bakanı eski bir astronot ve Kanada Uzay Ajansı’nın başkanı Marc Garneau oldu.

3/ 15
Kanada'nın sıradışı kabinesi

- Yeni Adalet Bakanı Jody Wilson-Raybould, bir kabile üyesi. Kanada'nın ilk halklarından We Wai Kai kabilesi üyesi olan Wilson'ın Twitter hesabındaki adı ‘Puglaas’, yerli dili konuşan büyükannesinin ona taktığı isimmiş. Puglaas yerel dilde "ailenin asil kızı" anlamına geliyormuş.

4/ 15