Kandil´e seçim turu!

Kandil´e seçim turu!

Kandil´e seçim turu!

KUZEY Irak’ta 21 Eylül’de yapılacak parlamento seçimlerine ilk kez girecek olan ve PKK’nın Irak’taki partisi olarak bilinen Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi (PÇDK) Milletvekilli adayları Kandil Dağı’na çıkarak, KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanları Cemil Bayık ve Bese Hozat ile görüştü. Kuzey Irak’ta Bölgesel Kürt Parlementosu’nu belirlemek için 21 Eylül günü sandık başına gidilecek. Seçimler, Bölge Kürt Başkanı Mesut Barzani’nin başında olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi (IKDP), Celal Talabani’nin lideri olduğu Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), Noşirvan Mustafa’nın başında olduğu Goran Hareketi, Ali Bapir’in lideri olduğu Kürdistan İslami Partisi ve PKK’nın Kuzey Irak’taki partisi olarak bilinen Kürdistan Demokrat Çözüm Partisi (PÇDK) gibi partilerin yanı sıra çok sayıda bağımsız aday da yarışacak. Erbil’deki yerel parlamentonun yapısını belirleyecek seçim, bölgenin Bağdat’taki merkezi hükümetle olan ilişkileri kadar Türkiye dahil komşu ülkelerle ilişkilerinde de yeni bir dönemin kapısını açacağı belirtildi.

1/ 7
Kandil´e seçim turu!

Kuzey Irak’taki seçim çalışmaları devam ederken, seçimin ağırlıklı olarak IKDP, KYB ve Goran Hareketi arasında geçeceği belirtiliyor. 111 sandalyeli Irak Kürdistan Bölgesel Parlamentosu seçimlerinde Türkmenler kendilerine ayrılan 5 sandalye için yarışacak. Türkmenler, seçimlere, Irak Türkmen Cephesi, Erbil Türkmen Listesi, Türkmen İleri Hareketi, Türkmen Değişim ve Yenilenme Listesi ile Türkmen Demokrasi Hareketi adı altında 5 ayrı liste ile giriyor. Türkmeneli Partisi seçimlerden Irak Türkmen Cephesi lehine çekildiğini açıklamıştı.

2/ 7
Kandil´e seçim turu!

Irak kürdistan Parlamentosu’nda ’Gayri Müslimler ve Azınlıklar’ olarak değerlendirilen Türkmenlerin 5, Yezidilerin 2, Asurilerin 2, Süryanilerin 1 ve Keldanilerin 1 sandalye kontejanı bulunuyor. Seçim çalışmaları, Süleymaniye’de zaman zaman IKYB ve Goran taraftarları arasında gerginliğe yol açarken, Mesut Barzani’nin etkili olduğu Erbil, Duhok ve diğer yerleşim birimlerinde ise seçim çalışmaları renkli görüntülere sahne oluyor. Seçim çalışmaları nedeniyle Kuzey Irak’taki kentler ve ilçeler partilerin bayrakları ile süslenirken, parti konvoyları ise sürekli yerleşim birimlerinde tur atarak destek istiyor. Toplam 1138 adayın yarıştığı Erbil’deki Bölgesel Kürt Parlamentosu seçimleri için çalışmalar sürerken, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ve Başbakan Neçirvan Barzani partileri için her gün ayrı yerlerde programlara katılarak destek istiyor.

3/ 7
Kandil´e seçim turu!

Irak Kürdistan Parlamentosu seçimlerine bu yıl ilk kez girecek olan ve PKK’nın Irak’taki partisi olarak bilinen Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi’nin (PÇDK) milletvekili adayları ise Kandil Dağı’na çıkarak KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanları Cemil Bayık ve Bese Hozat ile görüştü. PKK’ya yakın sitelerde yer alan habere göre, görüşmede Bayık, 4 ülkede yaşayan Kürtler arasında ilişkilerin geliştiğine dikkat çekerek, şöyle dedi:

4/ 7