Karasuda erezyon tehlikesi

Erezyon nedeniyle deniz suyu her yıl biraz daha Karasu sahillerinden içeri giriyor

Karasuda erezyon tehlikesi

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi tarafından hafta başında kamuoyuna açıklanan GPS sistemi ile yapılan analizlerde birkaç yıl içerisinde deniz suyu baskınına uğrama riski bulunan Karasu İlçesi'nde, deniz suyu son bir yılda erozyonla yaklaşık 100 metre içeri girdi. Karadeniz sahilindeki erozyonun boyutları iki yıl içerisinde çekilen fotoğraflar incelenip karşılaştırıldığında da açıkça görülürken, deniz suyunun ana caddeyi de aşması halinde ilçenin büyük bir bölümünün su altında kalacağı belirtildi.

1/ 22
Karasuda erezyon tehlikesi

Marmara Bölgesi’nde özellikle sabit ve dar gelirli kesimin tercih ettiği turizm mekanlarından biri olan Karasu İlçesi'nin Yalı Mahallesi'nde liman yapıldıktan sonra Karadeniz sahil şeridinde deniz suyu da içeriye doğru ilerlemeye başladı.Son üç yıldır görülen Karadeniz sahilindeki erozyon özellikle geçtiğimiz yıl daha da arttı. Karasu İlçesi'nin 22 kilometrelik sahilinin liman bölgesi olan 2 kilometrelik sahil şeridinde etkili olan erozyon nedeniyle kabaran deniz suları sahildeki onlarca yazlık evi yutarken sular yaklaşık 100 metre içeri girdi. Belediye Plajı'nın da tamamen sular altında kaldığı bölgede deniz suyu festival alanına dayandı.

2/ 22
Karasuda erezyon tehlikesi

Erozyonun 50 metre daha ilerlemesi halinde deniz sularının ilçe merkezine girmesinden endişe ediliyor. Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Afet İzleme ve Araştırma Laboratuvarı, İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü ve İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü'nün Karasu Belediyesi'nin desteğiyle bölgede ortak yaptığı çalışmada Karadeniz’de deniz sularının iç kesimlere doğru ilerledigi ve bunun sürmesi halinde de birkaç yıl içerisinde ilçe merkezinin sular altında kalabilecegi açıklandı.

3/ 22
Karasuda erezyon tehlikesi

Bölgede bir yıl süren çalışmalarda alınan sonuçların ardından yapılan açıklamada tedbir alınmaması halinde birkaç yıl içinde denizin ana caddeyi aşarak deniz seviyesinden daha aşağıda bulunan bölgelerin deniz suyuyla kaplanabileceğine dikkat çekilerek şöyle denildi: "Uydu görüntüleri ve GPS yöntemiyle gerçekleştirilen analizlerde, Karasu sahilinde 1996’da liman inşaatının başlatılmasından bu yana kıyı şeridinde 100 metreye varan olağanüstü erozyonun meydana geldiği saptandı.

4/ 22