Kardeşimsin Alexis Kardeşimsin Berkin

İşte Berkin ve Alexis'in ortak kaderi...

Kardeşimsin Alexis Kardeşimsin Berkin

Dün hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan'ın ardından tüm yurtta protesto gösterileri yapıldı. Siyasiler, sporcular, sanatçılar Berkin'in ölümünün ardından üzüntülerini dile getirdi, başsağlığı mesajları ardı ardına geldi... Berkin için dün bir çok karikatür, illüstrasyon ve duvar yazısı hazırlandı. Yüz binler tek bir ağızdan 'Berkin Elvan Ölümsüzdür' sloganını attı... Berkin; Ali İsmail'in, Ethem'in, Abdullah'ın, Mehmet'in, Ahmet'in, Medeni'nin, Mustafa'nın yanına gitti... Ve adını bile bilmediği, yaşıtı, aynı kaderi paylaştığı Alexandros Grigoropoulos'un (Alexis) yanına... İşte Berkin ve Alexis'in ortak kaderi... (Hürriyet)

1/ 15
Kardeşimsin Alexis Kardeşimsin Berkin

Komşuda isyan" "Yunanistan'da büyük öfke" "Komşu şiddetin pençesinde" Aralık 2008'de gazete manşetleri peş peşe yazıyordu... Tarih 6 Aralık 2008. Atina'da 15 yaşındaki Alexandros Grigoropoulosg polis kurşunuyla vuruldu ve hayatını kaybetti

2/ 15
Kardeşimsin Alexis Kardeşimsin Berkin

Tehlikeli inatlaşma" "24 saat gaz" "Genç Berkin de başından vuruldu" Haziran 2013'te gazete manşetleri peş peşe yazıyordu... Tarih 16 Haziran 2013. İstanbul Okmeydanı'nda 14 yaşındaki Berkin Elvan, polisin attığı gaz bombasının kapsülüyle başından vuruldu ve komaya girdi..

3/ 15
Kardeşimsin Alexis Kardeşimsin Berkin

Alexis'in ölümünün ardından Yunanistan'da gösteriler yayıldı. Yüz binlerce kişi sokağa çıktı. Başta Atina ve Selanik olmak üzere diğer tüm şehirlerde gösteriler başladı. Banka şubesi, dükkanlar, polis arabaları ve bakanlık binalarına Molotof kokteyli atıldı. Yoğun baskı nedeniyle Başbakan Kostas Karamanlis, sendikalara çağrıda bulunarak planlanan işçi mitinglerini iptal etmelerini istedi.

4/ 15