Karısının mezarını ev yaptı

Yusuf ile Yazgülü arasındaki aşk, Kerem ile Aslı ve Ferhat ile Şirin'e taş çıkartacak cinsten..

Karısının mezarını ev yaptı

Bayramiç İlçesi’nin Koşuburnu Köyü'nde yaşanan Yusuf Esen, henüz 24 yaşında bir genç delikanlıyken bir başka gençle nişanlı Yazgülü'ne aşık oldu. Türkmen olan Yusuf Esen, gelenek ve görenekleri hiçe sayıp nişanlı aşkı Yazgülü'nü kaçırdı ve evlendi.

1/ 6
Karısının mezarını ev yaptı

Yusuf ve Yazgülü bir süre sonra da Koşuburnu Köyü'ne geri döndü. Mutlu bir yaşam süren çiftin 4 çocukları oldu. Yazgülü Esen 1978 yılında hastalanarak ölünce, Yusuf Esen’in de dünyası karardı. Yusuf Esen eşinin yanına kendi için de bir mezar yaptırdı. Her gün mezarlığa giderek eşini ziyaret etti. Ama aşkının ölümünü bir türlü kabul edemedi. Giderek artan hasret bugüne değin görülmemiş bir uygulamayı da beraberinde getirdi.

2/ 6
Karısının mezarını ev yaptı

Eşinin ölümünün üzerinden 10 yıl geçtikten sonra onun mezarını dört duvarla çevirip üzerini kapatan Yusuf Esen, sürekli burada yaşamaya başladı. Yusuf Esen'in eşi Yazgülü'ne olan aşkı bu olaydan sonra dilden dile yayılmaya başladı.


Ancak yıllar geçtikçe rahatsızlıkları artmaya başlayan Yusuf Esen, çocuklarının “Yanımıza gel'' baskısıyla karşılaştı. 1 yıl önce de Tuztaşı Köyü'nde kızı İsmihan Özpek'nin yanına yerleşen Yusuf Esen 88 yaşında olmasına rağmen sık sık Koşuburnu Köyü’ne giderek eşinin mezarını ziyaret etmeyi sürdürdü.

3/ 6
Karısının mezarını ev yaptı

Yusuf Esen, çok sevdiği eşinin ölümünden sonra kendisi de ölmeyi istediğini belirterek, “Ancak eşim sağlığında (Eğer bir gün birimiz ölürse diğerimiz kesinlikle canına kıymayacak. Eceliyle ölmeyi bekleyecek) diye sözleşmiştik. Onun için canıma kıyamadım. Ancak ona olan hasretim her geçen gün arttı. Ölümünden 10 yıl sonra mezarının çevresini ve üstünü duvarla kapatıp orada yaşamaya başladım. Yaşlanınca rahatsızlıklarım arttı. Bu yüzden çocuklarım beni yanlarına aldı. Zaman zaman gelip yine de eşimin mezarının yanında kalıyorum. Artık Yazgülü'me kavuşacağım günü bekliyorum'' dedi.

4/ 6