Katliamın fotoğrafı

Katliamın fotoğrafı

Katliamın fotoğrafı

Zeytinlerin kesilmesine rağmen yılmayan Yırcalılar, Danıştay'dan gelen 'yürütmeyi durdurma kararı verildiği' haberi üzerine hasat festivaline devam etme kararı aldı. Kesilen ağaçlardaki zeytinleri toplayacak olan köylüler, direnişin sembolü olarak de 80 yıllık ağaçların yerine aynı araziye zeytin fidanları dikecek.

1/ 10
Katliamın fotoğrafı

Kolin Grubu'nun, önceki gün saat 20.00 sıralarında, santralin yapılacağı Yırca Mahallesi'ndeki zeytinliklerin bulunduğu bölgeye, ağaç kesimi yapmak üzere iki otobüs dolusu özel güvenlik görevlisi ve iş makinalarını göndermesiyle, ağaç katliamı da başladı. Bölgede zeytinlerin kesilmemesi için 16 günden bu yana nöbet tutan köylülerin direnişine rağmen, arazideki 6 bin zeytin ağacı iş makinalarınca üzerlerindeki ürünüyle birlikte söküldü. Bu sırada özel güvenlik görevlileri, biber gazı da kullandıkları arbede sırasında, mahalle sakinlerinden Mehmet Öksüz, Kamile Çiftçi, Kerem Özkılınç ile Yırca'da zeytinliği bulunan avukat Hasan Namak'ı, kelepçeledi. Ayrıca yine özel güvenlik görevlilerinin kullandığı ileri sürülen gaz fişeğinin kapsülünün isabet etmesi sonucu mahallelilerden Emin Özkılınç, başından yaralandı.

2/ 10
Katliamın fotoğrafı

FESTİVALE DEVAM KARARI

Zeytinlerinin kesilmesinin ardından büyük üzüntü yaşayan Yırcalılar, bugün ve yarın yapacakları zeytin hasat festivalini de iptal edip yerine zeytin için 'yas günü' yapmaya karar verdi. Ancak Danıştay 6'ncı Dairesi'nden çıkan 'yürütmeyi durdurma' kararı ile köylüler, büyük sevinç yaşadı.

3/ 10
Katliamın fotoğrafı

Akşam saatlerinde gelen bu haber sonrasında, köylüler de daha aktif olarak direnmeye devam kararı alıp hasat festivalini yapacaklarını açıkladı. Çevrecilerin de destek verdiği köylülerin kurduğu direniş noktasında, bir yandan lokma dökülerek karar kutlacak bir yandan da termik santralin insana sağlığına, çevreye verdiği zararlardan, olayın ekonomik boyutuna kadar yaratacağı tüm sonuçlar da, forumlarda katılımcılar tarafından tartışılacak.

4/ 10