Kazancı yokuşunda anma

1 Mayıs 2014 Komitesi, 1 Mayıs 1977’de yaşamını yitirenleri Taksim Kazancı Yokuşu’nda andı, yokuşa karanfil bıraktı.

Kazancı yokuşunda anma

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ve Kamu Emekçileri Sendikası (KESK)’in yanı sıra sendikalar, emek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarınca oluşturulan 1 Mayıs 2014 Komitesi, 1 Mayıs 1977 yılında Taksim’de çıkan olaylar sonucu yaşamını yetiren 34 kişi için anma programı düzenledi. Aralarında DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Başkanı Lami Özgen, eski DİSK Genel Başkanı CHP Milletvekili Süleyman Çelebi, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da bulunduğu çok sayıda sendika, sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri saat 10.30’da AKM önünde toplandı. (DHA)

1/ 20
Kazancı yokuşunda anma

Yoğun güvenlik önlemleri altında Kazancı Yokusu’na gelen kalabalık, “1 Mayısta 1 Mayıs alanındayız”, “1 Mayıs şehitleri ölümsüzdür” şeklinde sloganlar attı. Yoğun yağmur altında yapılan anma töreninde konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 1 Mayıs'a başkaları gibi, savaşa hazırlanır gibi değil, bayram havası içinde hazırlandıklarını belirterek, “AK Partiye muhalif herkesi 1 Mayıs’ta Taksim Meydanı’na bekliyoruz” dedi.

2/ 20
Kazancı yokuşunda anma

KESK Genel Başkanı Lami Özgen de, Taksim’in emekçiler için kutsal olduğunu belirterek, 1 Mayıs’a katılım çağrısı yaptı.

3/ 20
Kazancı yokuşunda anma

Konuşmaların ardından Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan, 1 Mayıs 2014 Komitesi İstiklal Caddesi’ne giderek 1 Mayıs için çağrı bildirileri dağıttı.

4/ 20