KCK operasyonları protestosunda çatışma!

BDP’nin Taksim’deki KCK protestosundan sonra dağılmayan bir grup önüne geleni yakıp yıktı.

KCK operasyonları protestosunda çatışma!

BDP’nin Taksim’deki KCK protestosundan sonra dağılmayan bir grup önüne geleni yakıp yıktı. Sadece polisi değil sivil insanları da hedef alan grup, araçları taşladı, içinde onlarca yolcu olan belediye otobüsüne saldırdı, itfaiye aracını cayır cayır yaktı.

1/ 21
KCK operasyonları protestosunda çatışma!

Aralarında İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel’in de bulunduğu BDP’liler Diyarbakır’daki PKK’nın gizli şehir yapılanması “KCK Davası”nı protesto amacıyla İstiklal Caddesi’nde basın açıklaması yaptı. Diyarbakır’daki PKK’nın gizli şehir yapılanması KCK Davası’nı protesto eden BDP İstanbul İl Örgütü İstanbul’da bir basın açıklaması yaptı.
Galatasaray Meydanı’na dört koldan gelerek toplanan BDP’liler Bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın posterleri açtı ve ‘Biji serok Apo’, ‘PKK dağda değil her yerde’ sloganları attı.

2/ 21
KCK operasyonları protestosunda çatışma!

Taksim Meydanı’na yürüyen gruba, İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve BDP İstanbul İl Başkanı’da eşlik etti. Meydanda basın açıklamasını okuyan Tuncel, “KCK davası ile birlikte Kürt kimliği ve dili de yargılanıyor. Kürt sorununun çözümü için Öcalan muhatap alınmalı. Yaklaşan genel seçimler öncesi Öcalan Mart’ta diyaloğu keserse ve yine kaos ortamı doğduğunda Başbakan Erdoğan o zaman ne yapacak” dedi. Grubun büyük bölümü basın açıklamasından sonra dağıldı. Ancak bazı kişiler, eylemlerini sürdürmek istedi. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alan emniyet güçlerinin müdahalesiyle Tarlabaşı yönüne doğru kaçmaya başladı.

3/ 21
KCK operasyonları protestosunda çatışma!

Eylemciler, Irmak Caddesi’nde kendilerini takip eden polis otosuna molotofkokteyli attı. Sivil araçları da hedef alan saldırganlar bir itfaiye aracına da molotof attı. Yanmaktan son anda kurtulan itfaiye erleri kendi araçlarını söndürmek için büyük çaba harcadı. Yangın söndürüldü ancak araç büyük hasar gördü. Eylemcilerin hedefi olan iki itfaiyeci yaralandı. İtfaiyeci Saim Bingül, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldı.

4/ 21