Kendi dillerinde yarıştılar

Dünya bütün dilleri olimpiyatta buluştu

Kendi dillerinde yarıştılar

22 ülkeden Bükreş’e gelen 100 öğrenci, dün en iyi ses olmak için yarıştı. Gürcistanlı öğrenci İrina Khechanovi, seslendirdiği ‘Aynı Ton’ şarkısıyla birinci oldu. Romanya’nın Eski Başbakanı Mihai Razvan Ungureanu, “Diyalog olmayınca evrensel barış olmaz.” dedi.

1/ 16
Kendi dillerinde yarıştılar

Romanya’nın başkenti Bükreş, önceki gün yapılan Türkçe Olimpiyatları şarkı finalinden sonra dün de ses ve yetenek yarışmasına ev sahipliği yaptı. 12.si düzenlenen Dil ve Kültür Festivali’nin ikinci gününde 10 ülkenin öğrencileri en iyi ses olmak için yarıştı. Bükreş’in en büyük salonu olan Sala Palatului’de 19.00’da başlayan programa Romanyalılar yoğun ilgi gösterdi, etkinliğin başlamasından çok önce salon doldu. Büyük çekişmeye sahne olan ses yarışmasının finalinde Gürcistanlı öğrenci İrina Khechanovi, seslendirdiği ‘Aynı Ton’ şarkısıyla birinciliği göğüsledi.

2/ 16
Kendi dillerinde yarıştılar

Sunuculuğunu Murat Başoğlu, Andreea Stoian Karadeli ve Bangayana Jose’nin yaptığı gecede Fransa’dan katılan Anais Leforestier ‘Je veux’ adlı şarkıyla ikinci, Tanzanyalı öğrenci Lokman Mtiga ise ‘Moyo’ şarkısıyla üçüncü oldu. Romanyalı öğrencilerin geleneksel dansıyla başlayan programda, Kırgızistan ve Azerbaycanlı öğrencilerin birlikte sahnelediği Reng-i Ahenk gösterisi, salondakileri coşturdu. Dünya renklerinin buluştuğu gecede Romanya Sosyal Diyalog Bakanı Aurelia Cristea, Romanya’nın Avrupa Parlamentosu Milletvekili Claudia Tapardel, Romanya’nın eski Başbakanı ve cumhurbaşkanı adayı Mihai Rezvan Ungureanu, Bükreş Valisi Paul Nicolac Petrovan, Bosna-Hersek’in Bükreş Büyükelçisi Dusko Kovacevic ve Endonezya Büyükelçisi Diar Nurbintoro da davetliler arasındaydı.

3/ 16
Kendi dillerinde yarıştılar

Sahneye ilk çıkan Endonezya’dan Meta Havika Hutri, ‘Agnes Monicamatahariku’ adlı şarkıyla ülkesini temsil etti. Ardından Kazakistanlı Ashad Baitleu ‘Sugirdin Termesi’ şarkısını seslendirdi. Büyük çekişmeye sahne olan ses finalinde ABD’den Jasmin Moses ‘The Climb’ isimli şarkıyla izleyenleri mest etti. Sonrasında Afganistan’dan Timur Nusret ‘Dewhaaye Mast’ şarkısıyla performans sergiledi. 

4/ 16