Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi

Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi

Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin keskin nişancıları, Atıcılık ve Uzman Nişancı Eğitim Birlik Komutanlığında (ATUNEB) yetiştiriliyor. Ülke genelindeki profesyonel askerler arasından seçilerek birliğe gelen kursiyerlere, atış teknikleri, özel kamuflaj, sabır ve "tek atışta imha" öğretiliyor. Keskin nişancılar, hedefi bin 400 metreden vurabiliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin keskin nişancı ihtiyacını karşılayan ATUNEB'in kursiyerlere verdiği eğitimler, AA ekibince görüntülendi.

1/ 26
Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi

Özel testlerden geçirilerek Türkiye genelinden seçilen fiziki kondisyonu yüksek uzman askerler, ATUNEB'de 9 haftalık teorik ve uygulamalı eğitime alınıyor. Eğitimlerde, her gün spor ve çok sayıda atış talimleri yapılırken, başarılı olan kursiyerlere "keskin nişancı" belgesi veriliyor. Eğitimlerin başlangıcında teorik ve uygulamalı olarak kullanılacak silahların bütün detayları tanıtılıyor. Eğitim komutanları, kursiyerlere bin 400 metreden hedefi vurabilen keskin nişancı tüfeği Accuracy'nin ve yardımcı ekipmanlarının bütün özelliklerini, uygulamalı gösteriyor. Kursiyerler üzerinde çalışmaları devam eden yerli üretim keskin nişancı tüfekleri hakkında da bilgi alıyor.

2/ 26
Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi

Keskin nişancıların mutlaka yanında bir yardımcı gözetleyici de bulunuyor. Kursiyerlere, gözetleyicinin ekipmanları; dürbün ve balistik bilgisayarı, havadaki nemi, basıncı, sıcaklığı ölçen hava ölçüm cihazı, mesafe ölçüm cihazı lazermetre kullanımı da öğretiliyor. Teorik eğitimlerde, keskin nişancı silahlarının teçhizatı, yardımcı ekipmanların özellikleri anlatılırken, atış poligonlarında bilgisayar destekli bütün atış hataları gösteriliyor. Muharebe esnasında hedefin en uygun şartlarının oluşması için çok uzun süreli bekleme yapılması gerekebileceğinden, keskin nişancı adaylarına özel sabır eğitimi de veriliyor.

3/ 26
Keskin nişancılar ilk kez görüntülendi

Arazide, 600-800-1000 metrede tespit edilen hedeflere atış yapılırken, geceleyin de silah üzerine monte edilen termal silah dürbünüyle 600 metrede tespit edilen hedeflere atış icra ediliyor. Atış talimi ile birlikte kondisyon ve dayanıklılığı artırmak için her gün temel beden eğitimi ve savaş beden eğitimi yaptırılıyor. Kursiyerlere simülasyon bölümünde, simülatör cihazıyla atışta silahın salınımı ekrana yansıtılıyor, bu sayede tüfeğe hakimiyet faktörleri tam olarak öğretiliyor.

4/ 26