Kişi başı 40 bin 913 lira ceza kesildi !

Kişi başı 40 bin 913 lira ceza kesildi !

Niğde'nin Ulukışla İlçesi sınırlarında Bolkar Dağları'ndaki Çiniligöl ve Karagöl'de yaşayan, Bern Sözleşmesi ile de koruma altında bulunan ötmeyen kurbağalara zarar verdiği belirlenen 9 kişiye kişi başı 40 bin 913 lira'dan toplam 368 bin 217 lira ceza kesildi.

1/ 10
Kişi başı 40 bin 913 lira ceza kesildi !

Ulukışla İlçesi sınırlarında bulunan ve dünyanın ötmeyen tek kurbağa türü olan Toros Kurbağası'nın (Rana Holtzi) yaşadığı Çiniligöl ve Karagöl'e bir grup 2 hafta önce gezi düzenledi. Arazi araçları ve motosikletleriyle Karagöl'ün etrafına gelen grup, daha sonra bu anları sosyal medyada paylaştı. Kurbağaların yaşam alanlarında araçları gören çevreciler, kurbağaların sadece suda değil, göl çevresindeki birikintilerde de yaşaması nedeniyle araçlarla ezilebileceği gerekçesiyle büyük tepki gösterdi.

2/ 10
Kişi başı 40 bin 913 lira ceza kesildi !

Olayı duyan Ulukışla Kaymakamı Ferhat Atar'ın talimatıyla Karagöl'e giden tüm yollar iş makineleriyle araç geçişlerine kapatıldı. Kaymakam Atar ayrıca, "Endemik Toros Kurbağası'nı ve doğayı korumak da vazifemdir" diyerek ilgili kurumlara da talimat verip kurbağalara zarar verenlerin tespit edilmesini istedi.

3/ 10
Kişi başı 40 bin 913 lira ceza kesildi !

KİŞİ BAŞI 40 BİN 913 TL CEZA

Fotoğrafçılar ve doğaseverlerin büyük ilgisini çeken Karagöl ve Çiniligöl'ün insanlar tarafından görülmesi gereken doğa harikası bir yer olduğunu ve buna da hiçbir zaman engel olmak istemediklerini kaydeden Kaymakam Ferhat Atar, kurbağaları koruma adına yeni tedbirlerle ilgili kaymakamlıkta bir toplantı yaptı. Garnizon Komutanı Jandarma Yüzbaşı Üzeyir Gül, İlçe Emniyet Amiri Sezai Erdoğan, Darboğaz Köyü Muhtarı Durmuş Güven, Maden Köyü Muhtarı Erdoğan Özgüler ile ilgili kurumların yetkilileri ve çevrecilerin de katıldığı toplantıda bir açıklama yapan Atar, kurbağalara zarar verenlerle ilgili hem adli hem de idari işlem başlatıldığını söyledi. Kaymakam Ferhat Atar şöyle dedi:

4/ 10