Komandoların tatbikatı gerçeği aratmadı

Isparta'nın Eğirdir ilçesindeki Dağ Komando Okulu'nda yetişen komandolar, eğitim tatbikatını başarıyla tamamladı. Komandoların tatbikatı gerçeği aratmadı.

Komandoların tatbikatı gerçeği aratmadı

Komandolar, helikopterden hızlı iniş, keskin nişancıyla helikopterden atış, arazide uzak hedefi tespit etme, keskin nişancıyla hedefin imhası, meskun mahalde terör unsurlarını bertaraf için sızma hareketi ve hedefin etkisiz hale getirilmesi görevlerini yerine getirdi.

1/ 10
Komandoların tatbikatı gerçeği aratmadı

Terörle mücadelede önemli görev üstlenen Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), profesyonel askerlerini Isparta'nın Eğirdir ilçesinde bulunan Dağ Komando Okulu'nda zorlu eğitim sürecinden geçirerek, yetiştiriyor. Kapılarını basına açan Eğirdir Dağ Komando Okul Komutanlığı, eğitim safhalarını kamuoyu ile paylaştı. 4 gün boyunca süren eğitim tatbikatında askerler, performansları ile göz doldurdu. Eğitim tatbikatının ikinci gününde komandolar, helikopterden hızlı iniş, keskin nişancı ile helikopterden atış, arazide uzak hedefi tespit etme, keskin nişancı ile hedefin imhası, meskun mahalde terör unsurlarını bertaraf için sızma hareketi ve hedefin etkisiz hale getirilmesi görevlerini başarıyla yerine getirdi.

2/ 10
Komandoların tatbikatı gerçeği aratmadı

HALATLA HELİKOPTERDEN TAHLİYE
Zorlu arazi koşullarında görev yapan mavi bereliler, senaryoya göre, terör örgütü unsurlarının bulunduğu dağlık alana helikopterle intikal etti. Helikopter, belirlenen koordinatlara geldiği sırada aşağı salınan halatla saniyeler içinde araziye inen mavi bereliler, çevre emniyetini aldı.

3/ 10
Komandoların tatbikatı gerçeği aratmadı

MİLLİ SİLAH 'KALE' İLE TAM 12'DEN
Milli Savunma Bakanlığı tarafından kısa süre önce TSK envanterine girmesi sağlanan milli silahlardan KSR127B keskin nişancı tüfeğiyle KNT76 keskin nişancı tüfekleriyle helikopterden düşman unsurlarına atış denemesi eğitimi de tatbikatta yer aldı. Kursiyerler, öğreticiler komutlarıyla helikopterden hedefe nişan alarak atışlarını başarıyla gerçekleştirdi. 1500 metre etkili menzile sahip olan silah Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu fabrikalarında üretilerek TSK'ya teslim edilmişti. Komandolar uzun zamandır kullandıkları ABD yapımı G-3 piyade tüfeği yerine artık tamamen yerli üretim olan ve her türlü iklim koşulunda rahatlıkla çalışan MPT-76 tüfeklerini kullanmaya başladı. 12 bin atıma kadar namlu ömrüne sahip, dakikada 650 mermi atabilen ve 650 metre etkili menzili bulunan silah tam not aldı.

4/ 10