Komutanlar için ağır konuştu!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul'da gündemle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Komutanlar için ağır konuştu!

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İstanbul'da gündemle ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

1/ 24
Komutanlar için ağır konuştu!

'BU YETKİ VARSA KULLANILIR

'Arınç, generallerin görevden alınmasına ilişkin yaptığı açıklamada, 'Şu anda isimleri herkes tarafından bilinen bu üç general, bakanlar tarafından yıllardan beri kanunda yazılı olan bir yetkiyle ve belli sebeplerle açığa alınmışlardır. Yadırganacak, tartışacak, yakışıksız bulunacak bir durum yok. Kanunlarda var olan yetkiler, yeri geldiğinde, icap ettiğinde yetkililer tarafından kullanılabilir' dedi.

2/ 24
Komutanlar için ağır konuştu!

Bülent Arınç, 'Olan biten her şey hukuk çerçevesindedir. İdarenin bütün eylemleri yargı denetimindedir. Mağdur olduklarını ifade edenler varsa mutlaka yargı yoluna başvuracaklardı. Hukukta çare tükenmez. Türkiye bir hukuk devletidir. Bunu başka noktalara çekmek. Bir takım yorumları pervasızca televizyon ekranlarında yapmak doğru değil. Bu yetkiler yeri ve zamanında kullanılır. Bu yetki varsa kullanılır. Asıl tartışacağımız şey, yetki olmamasına rağmen böyle bir şey olmasıdır' diye konuştu.

3/ 24
Komutanlar için ağır konuştu!

'BÖYLE BİR KARAR HER ZAMAN TARTIŞMALI OLACAKTIR'

Arınç, 'Açığa alınan 3 generalin Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne başvurduğunun' sorulması üzerine 'DGM içerisinde askeri hakimin bulunmasına rıza göstermeyen AİHM ve bunu aynen olumlu kabul eden TBMM varken, komutanların kendilerinden daha ast rütbede olan hakimlere karşı dava açmasını ve o hakimlerin bu komutanlar hakkında hukuka tam uygunluk içinde karar verip veremeyeceklerini kamuoyunun takdirlerine sunuyorum. Böyle bir karar her zaman tartışmalı olacaktır.

4/ 24