Kontrol IŞİDe geçti!

Ateşkes görüşmeleri saldırıya dönüştü

Kontrol IŞİDe geçti!

KİLİS'in Elbeyli İlçesi'nin karşısındaki, Türkmen nüfusun yoğun olarak yaşadığı Suriye'nin Çobanbey beldesi şiddetli çatışmaların ardından El Kaide bağlantılı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü mensuplarının kontrolüne geçti. Çatışmaların ardından beldede kalanlar Türkiye'ye sığınırken, sınır hattında ise sessizlik oluştu. Çatışmaların durduğu sınır hattında güvenlik güçleri ise önlemlerini en üst seviyede tutuyor.

1/ 9
Kontrol IŞİDe geçti!

Kilis'in Elbeyli ilçesine birkaç kilometre uzaklıktaki Arapça adı El Rai olan Çobanbey beldesinde 10 gün önce IŞİD güçleri ile Özgür Suriye Ordusu'na bağlı hareket eden Türkmenler arasında çatışmalar çıktı. Şiddetli çatışmalar ve sıkça meydana gelen patlamalar Türkiye tarafında tedirginliğe yol açarken, sınır hattındaki köylerde yaşayan Türkmenler ise sınırı aşarak Türkiye'ye kaçtı. Geçen haftadan bu yana çatışmalardan kaçan sayıları 5 bine ulaşan Türkmen Kilis, Gaziantep ve Şanlıurfa'daki kamplar ile sınır hattındaki köylerde bulunan yakınlarının yanına yerleşti.

2/ 9
Kontrol IŞİDe geçti!

ATEŞKES GÖRÜŞMELERİ SALDIRIYA DÖNÜŞTÜ

İddiaya göre, geçen hafta boyu devam eden çatışmaların ardından hafta sonu oluşan sessizliğin sürmesi için dün IŞİD ile ÖSO'ya bağlı hareket edenlerin ateşkes için toplantı yapması kararlaştırıldı. Çobanbey beldesinde Türkmenlerin karargah olarak kullandığı bir binada düzenlenen toplantıya, bölgeden güvenli şekilde çıkmak için güvence istemesi beklenen IŞİD adına katılanlar, Türkmen komutanların bulunduğu sırada bombalı saldırı düzenledi. Saldırıda aralarında bazı Türkmen komutanların da bulunduğu çok sayıda kişi ölürken, bu sırada beldeye sızan IŞİD güçleri de silahlarla çatışma başlattı. İddialara göre saldırıya hazırlıksız yakalanan Türkmenler, zayiat verdikleri çatışmanın ardından ilçenin kontrolünü IŞİD'e bıraktı.

3/ 9
Kontrol IŞİDe geçti!

SİLAHLARIYLA GELDİLER

Çatışmalar sırasında bazı muhalifler silahlarıyla birlikte sınırı aşarak Türkiye'ye geldi. Sınırı aşan bazı muhalif Türkmenlerin yanlarındaki silahları sınır hattındaki karakollara teslim ederek, Elbeyli ilçesinin köylerinde yaşayan yakınlarının yanına gitti. Bu sırada çatışmaların ardından çok sayıda sivil de yaya olarak sınırı geçerek Türkiye'ye sığındı.

4/ 9