Köpeğiyle yatıp kalkan yazarlar

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerine yazar Bekir Coşkun'dan sert yanıt.

Köpeğiyle yatıp kalkan yazarlar

“Lola konformisttir, uykusu gelince bizim yataktan çıkıp kendininkine gider”
Güneri Cıvaoğlu

-Başbakan’ın söylediklerini “Laf ola beri gele” olarak yorumluyorum.
-Küçüklüğümden beri köpeğim vardı. İlkinin ismi Tonto’ydu, beyaz bir Rus köpeğiydi.
-Bu köpeğimin cinsi Maltiz terrier, adı Lola. Eşim Canan aldı onu. Babasının adı Snowball, annesinin adı One Night Stand idi. Sertifikasında öyle yazıyor.
-Dört yaşındaki Lola’nın adını eşim koydu. Lola ismi biraz fingirdek bir kız anlamına gelir. Bizimki de öyle, çok fingirdek, çok flörtçü. Onu görenler “Oyuncak köpek gibi! Pille mi çalışıyor?” diyorlar.
-Biliyorsunuz, en iyi bekçi köpekleri küçük olanlardır. En ufak bir sesi algılar. Lola da müthiş yüreklidir. Korku nedir bilmez.
-Lola yatağını bilir, kendisinin sepet içinde yatağı vardır. Bizim yatağa gelir ama konformisttir. Uykusu gelince kendi yatağına gider.

1/ 7
Köpeğiyle yatıp kalkan yazarlar

“Başbakan’ın ‘Marley&Me’ filmini izlemesini isterim”
Ertuğrul Özkök

-Geçen gün Jennifer Aniston’ın “Marley&Me” filmini izledim. Gazeteci bir karı-koca çok azgın, her şeyi kemiren bir köpek besliyorlar. Filmde köpek de onlarla birlikte yatıyor. Yani dünyanın her yerinde köpeklerle birlikte yatan köşe yazarları var. Aynı filmde bir de köpeğin ölüm sahnesi var. Veterinerde ölüm döşeğindeyken köşe yazarı adam başını okşaya okşaya köpeğini uğurluyor. Yani dünyanın her yerinde köpekleri ölürken onları kollarında okşaya okşaya öbür dünyaya geçiren insanlar var. Başbakan emin olsun ki onlar çok iyi insanlar ve Allah’ın sevgili kulları. Başbakan’ın bu filmi izlemesini çok isterdim.

-Birkaç yıl kadar önce bir gün karım alışveriş için Migros’a girerken yağmurdan ıslanmış, çamur içinde bir kaniş terrier görüyor. Çıkışta bir bakıyor ki hâlâ orada. Oradaki görevlilere kimin köpeği olduğunu soruyor, sahipsiz olduğunu öğreniyor. Bir önceki günden beri oradaymış ve onu alması için bütün arabaların arkasından koşuyormuş. Karım arabanın kapısını açınca bu köpek aradan sızıp ön koltuğa oturuyor. Eve getirdik, yıkadık, temizledik. O gün bugündür bizimle.
-Evde şimdi bir kaniş terrier ve bir İran kedisi var; ki bunlar kedi-köpek kavgasının simgesi iki cinstir. Ama şu anda karım, kedi ve köpek üçü birlikte yatar. Benim onlarla yatmama izin yoktur. Yani Başbakan bilsin ki bizim evde köpekleriyle yatan bir köşe yazarı yok.

2/ 7
Köpeğiyle yatıp kalkan yazarlar

“Ci ve Canci sabah yatağımıza gelirler, birlikte keyif yaparız”
Mehmet Ali Birand

-Başbakan’ın açıklamasını duyduğumda şaşırdım. “Yazık, onun hayvan sevgisi yokmuş. Hayvan sevgisi olmayan insan eksiktir, vah vah” dedim. Başbakan için köpek büyütmek, hayvanlarla haşır neşir olmak kötü bir şeymiş demek ki. Onun adına üzüldüm.

-Çocukken bahçeli evimizde bir kurt köpeğimiz vardı. Avrupa’da yaşarken hayvanların insanlara nasıl da iyi dost olabileceğini gördüm.

-Ci ve Canci Tibet köpeği. Bu cins köpekler Himalayalar’a tırmanan ekiplere yol gösterir, onları kurtların saldırılarından korurmuş. O zaman Türkiye’nin Hindistan Büyükelçisi olan Murat Sungar’ın bu cins bir köpeği vardı, Ci’yi onun tavsiyesiyle satın aldım. İsmini de Sungar koydu. Ci şimdi 7 yaşında, Canci ise 2,5.
-Onlar geldiklerinden beri evimize hiç hırsız girmedi. Onlar bizim evin sigortaları.
-Eşim Cemre ve benim hayatımın en büyük eğlenceleri Ci ve Canci. İkisi de sabah yatağımıza gelir birlikte keyif yapar, oynarız. Ci genelde bizim yatak odasında uyur, Canci ise aşağı katta, kendi yatağında.

3/ 7
Köpeğiyle yatıp kalkan yazarlar

“Köpeğimin adı Rashit. Köpeklere köpek adı verilmesinden hiç hoşlanmıyorum”
Oray Eğin

-Başbakan’ın hiçbir açıklamasını dinlemiyorum, okumuyorum, ciddiye alınırlıktan uzak buluyorum. O yüzden bu açıklamasını da sadece Bekir Coşkun’un verdiği yanıttan öğrendim.

-Köpek sahibi olmak, benim hayatımda bir dönüm noktası ve tek başıma verdiğim radikal bir karar. Yoksa hayatı boyunca köpeklerle yetişmiş biri olmadım.
-Köpeğimin adı Rashit. Cinsi Golden Retriever. Beş yaşında, Aslan burcu. Köpeklere köpek adı verilmesinden hiç hoşlanmıyorum. Madem hayatımıza sokuyoruz, onları da hayatımıza soktuğumuz insanlar gibi adlarla çağırmalıyız gibi geliyor. Her gün söylemekten en çok hoşlandığım bir isim olmalıydı. Dahası köpekler için r, a, ş gibi harfler fonetik; daha kolay anlıyorlar.

-Bir köpek sahibi olmak istediğimi arkadaşlarımla paylaştığımda, bir arkadaşımın çiftliğinde yeni yavrular olduğunu öğrendim. Birkaç gün sonra kapıma geldi Rashit.
-Bütün Golden’larda olduğu gibi çok tüy dökme huyu olduğu için bir tek mutfağa girmesi yasak. Koltuğa ve benim yatağıma çıkmasını sevmiyorum, o da sevmediğimi biliyor ve gizlice yapıyor. Yakalandığında da somurtarak, oflayarak puflayarak iniyor. Misafir odasındaki yatağın üzerine çıkıp camdan dışarıyı izlemesine izin veriyorum. Benimki çok terbiyeli ve laf dinleyen bir köpek. Ama onunla fazla yüz göz olmayı sevmem. Zaten veterinerler de köpekle uyumak gibi alışkanlıkların terbiye ve disiplin açısından doğru olmadığını savunur. Belki de Rashit’in bu kadar iyi huylu bir köpek olmasında bu dengeli ilişki yatıyor.

4/ 7