Korsanlar gemiyi böyle kuşattı

Savaş gemileri korsanları sardı..

Korsanlar gemiyi böyle kuşattı

33 adet tank ve çok miktarda askeri mühimmat taşırken Somali açıklarında korsanlar tarafından ele geçirilen Ukrayna gemisini kurtarmak için çok uluslu bir operasyon başlatıldı.

1/ 6
Korsanlar gemiyi böyle kuşattı

Rus fırkateyninden sonra ABD donanmasına bağlı USS Howard muhribi de Somali kıyılarına gitti ve AB’ye ait iki savaş gemisiyle birlikte korsanları kuşattı. Rus bir denizci, yüksek tansiyondan öldü.

2/ 6
Korsanlar gemiyi böyle kuşattı

Korsanlar, 33 adet T-72 tipi tankın yanısıra, çok miktarda patlayıcı, bomba atar düzenek ve cephane taşıyan şilebe karşılık 35 milyon dolar fidye talep ediyor. Silah satışı anlaşmasının tarafları olan Ukrayna ve Kenya hükümetleri, fidye ödemeye yanaşmıyor.

3/ 6
Korsanlar gemiyi böyle kuşattı

17 Ukrayna, üç Rusya ve bir Litvanya vatandaşı olmak üzere 21 kişilik mürettebata sahip geminin kurtarılması için dün operasyon başlatıldı. Cuma günü Hint Okyanusu sularında korsan avına başlayan Rus fırkateyni Nüstraşimi’nin (Korkusuz) ardından, ABD donanmasına bağlı USS Howard muhribi de bölgeye ulaştı. İsmi açıklanmayan AB ülkelerine ait iki savaş gemisi de, operasyonda USS Howard’a katıldı. İngiltere, Fransa ve Almanya, bu gemilerin kendilerine ait olmadığını açıkladılar.

4/ 6