Köstebek düzeneğiyle kaçakçılık

Kaçakçılar, sondaj makinesinden oluşturdukları ve "köstebek" adı verilen düzenekle Suriye'den getirdikleri mazotu ülke sınırlarına sokmaya çalışıyor.

Köstebek düzeneğiyle kaçakçılık

Suriye'deki iç savaş nedeniyle artan kaçakçılık olaylarına karşı sınır hattında 7 gün 24 saat devriye görevi yürüten hudut birlikleri, haksız kazanç elde etmek isteyenlere göz açtırmıyor. Zaman zaman sınır birliklerine taşlı sopalı saldırıda bulunan kaçakçılar ise kolay para kazanabilmek için hemen her yola başvuruyor.

1/ 15
Köstebek düzeneğiyle kaçakçılık

Asi Nehri başta olmak üzere sınır hattındaki belli noktalardan bidonlarla mazot geçirmeye çalışan kaçakçılar, sınır birliklerinin etkin mücadelesiyle amaçlarına ulaşamayınca faklı yöntemlere yöneliyor.

2/ 15
Köstebek düzeneğiyle kaçakçılık

Kaçakçılar, "köstebek" adı verdikleri bir çeşit yatay sondaj düzeneğiyle Suriye - Türkiye arasında boru hattı kuruyor. Sondaj makinesine benzer bir sistemle düzenek kuran kaçakçılar, uç uca ekledikleri birer metre uzunluktaki boruları, yatay şekilde toprağın altından ilerletiyor. Suriye tarafından yer yer 7 metre kadar toprağın altına ulaştırılan ve uzunlukları 100 metreden 3 kilometreye kadar çıkabilen borular, Türkiye sınırlarından yer üstüne çıkarılıyor.

3/ 15
Köstebek düzeneğiyle kaçakçılık

Sınırın yaklaşık 200 metre Suriye tarafından yer altına indirilen boru hattını Türkiye tarafında bekleyen kaçakçı grubu da pompalanan mazotu alıyor.

4/ 15