Köyü resmen istila ettiler !

Batman'ın Ulaş köyünde vatandaşların başı binlerce kırkayakla dertte...

Köyü resmen istila ettiler !

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Ulaş köyünde vatandaşlar, akşamları ortaya çıkan binlerce kırkayakla mücadelede çaresiz kaldı.

Ulaş köyü, kırkayakların adeta istilasına uğradı. Köy sakinleri, akşamları ortaya çıkan kırkayaklarla mücadele etmeye çalışıyor. Kadınlar, fırça ve süpürgelerle evlerini kırkayaklardan temizlemeye çalışırken, erkekler de ev, bahçe ve sokakları ilaçlıyor.

Köylüler, yaşamlarını olumsuz etkileyen bu soruna çözüm bulunmasını istiyor.

AA

 

1/ 7
Köyü resmen istila ettiler !

Köy muhtarı Nuri Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kırkayakların son 4-5 yıldır ilkbahar aylarında havanın kararmasıyla ortaya çıktığını anlattı. Güneş, "Akşam karanlığından gün aydınlanıncaya kadar kırkayaklar bütün ev ve sokakları sarıyor. Karanlık oldu mu her yerden çıkıyorlar. Çok kötü bir koku yayıyorlar. Kendi imkanlarımızla karanlıkta sokakları ve evleri ilaçlıyoruz. Kadınlar da evlerin içlerini, damları, avluları süpürüyor." dedi.

2/ 7
Köyü resmen istila ettiler !

Bu böceklerle mücadelede yetersiz kaldıklarını, ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getiren Güneş, "Kırkayaklara çözüm bulunmazsa bu gidişle köyden göç etmek zorunda kalacağız." şeklinde konuştu.

"İlaçlamalarımız yetersiz kalıyor"

Köy sakinlerinden Mehmet Siraç Kaya da ilaçlamalarına rağmen kırkayakların her geçen gün sayısının arttığını söyledi. "Yemeklerimizin, yataklarımızın içinden çıkıyorlar. Çocuklarımızı yere bırakamıyoruz. Kırkayaklar çocukların kulağına kadar giriyor." diyen Kaya, telef olan kırkayakların da çok kötü koktuğunu, bu soruna çözüm bulunmasını istedi.

3/ 7
Köyü resmen istila ettiler !

"Tavandan yemeklerin içine kırkayak düşüyor"

Delal Kardaş da şunları anlattı:

"Soframızı kurmaya bile çekiniyoruz. Sofrayı kuruyoruz, tavandan yemeklerin içine kırkayak düşüyor. Yardım istiyoruz. Ne banyoya ne tuvalete gidebiliyoruz. Uyuduğum sırada bir kırkayak, yüzümü kanattı. Neye uğradığımı şaşırdım. Yetkililerden yardım istiyoruz."

4/ 7