Kredi Kartı kullananlar dikkat!

Kredi Kartı kullananlar dikkat!

Kredi kartı sahiplerini tehdit eden dolandırıcılık yöntemlerine her geçen gün bir yenisi ekleniyor. Kullanıcılar, kendilerini bekleyen tehlikelere karşı dikkatli olması gerekiyor. Kart sahiplerinin sikayetvar.com a gönderdiği şikayetler kredi kartı dolandırıcılığında kullanılan, büyük tehlike saçan 10 yöntemi ortaya çıkardı. İşte kimi kart sahiplerinin maruz kaldıkları, dikkat edilmesi gereken 10 detay:

1/ 12
Kredi Kartı kullananlar dikkat!

1- Bankadan Arıyoruz Diyerek Dolandırıyorlar: Cep telefonumdan aranıldım ve kredi kartımın olduğu bankada çalıştığını söyleyen kişi kredi kartlarımızı düzenli ödediğim için hediye kazandığımı söyledi. Kredi kart numaranız şu mu dedikten sonra kesinlikle hediye için para ödemeyeceksiniz diyerek kart bilgilerimi aldılar. Telefon konuşmasının hemen ardından bankayı arayıp herhangi bir hesabımdan para çekilip çekilmediğini çekilmediyse çekime kartımı kapamalarını söyledim ama geç kalmışım 229 TL hesabımdan çekilmiş.4 aydır ne paramı ödediler ne de hediyeyi verdiler.

2/ 12
Kredi Kartı kullananlar dikkat!

2- Kayıp Kimlikle Dolandırıcılık: Çok değerli hukuk insanları benim babamın başına gelmiş ve içinden çıkılması çok zor bir durumla karşı karşıyayız. Babam bundan seneler önce kimliğini kaybetmişti. O zaman için herhangi bir ilan filan vermedik gidip kimliğin yenisini çıkardık sadece. Şimdi değişik bankalardan alınmış kredi kartı borçları geldi ama babam bu bankalardan kart almadı. Bazı borç gelen bankalardan da kredi kartı mevcut ama onlarında ödemesini düzenli olarak yapıyor zaten. Başvuruların tamamı internet üzerinden yapılmış ve ortada bir kimlik fotokopisi filan yok. Biz bu gibi bir durumda ne yapmalıyız acaba?

3/ 12
Kredi Kartı kullananlar dikkat!

3- Çöpten Ekstre Toplayıp Dolandırıyorlar: Dolandırıcılar çöpten topladıkları ekstrelerle kredi kartı sahiplerine bankadan kart değişikliği için aradıklarını söyleyerek dolandırıyor. Telefondaki kişi ’Kartınızı bankamıza ait bir başka karta çevrilecek ve adresinize yollanacak. Bunun için cep telefonunuza bir mesaj gelecek ‘Evet’ yazıp gönderiniz dedi. Bununla beraber benden kart bilgilerimi istedi. Bugün bankayı aradım, hiç bir bilgileri yok, asılsız çıktı ve karta ilişkin hiç bir bilgi vermememe rağmen önlem olarak kartımı iptal ettiler

4/ 12