Kredi kartı sahiplerinin yapması gerekenler!

Kredi kartı sahiplerinin yapması gerekenler!

Kart sahiplerinin yaşadıkları sorunlardan oluşturulan şikayetlerden yola çıkarak kredi kartı kullanırken tüketicilerin bilmesi gereken 10 kuralı çıkarıldı.


1/ 13
Kredi kartı sahiplerinin yapması gerekenler!

İşte kart sahiplerinin bilmesi gereken 10 önemli nokta:


2/ 13
Kredi kartı sahiplerinin yapması gerekenler!

1- Bankalarla İmzaladığınız Sözleşmelere Dikkat: "İşyerimize gelen banka görevlisi tarafından neredeyse bıktıracak ısrarları sonucu talep formu doldurdum. Daha sonra sözleşmenin kredi kartı başvurusu olduğunu öğrendim. Bunun üzerine kredi kartını gelen kuryeden almadım. Defalarca gönderdiler banka ile iletişime de geçtim kart istemediğimi söyledim. Bana 'Adresinize gönderdiğimiz kartı kabul etmeyin iptal olur' dediler. Kartı her defasında iade ettim, hiçbir şekilde imzalamadım geri yolladım. Cep telefonuma 214. 29 TL borcum olduğunu mesajı geldi. Bu nasıl bankacılıktır? Almadığım kullanmadığım karta nasıl borç gelir?"


3/ 13
Kredi kartı sahiplerinin yapması gerekenler!

2- Kredi Kartınızın Peşine Düşün: "2006 yılında askerdeyken banka adıma talebim olmadan kart çıkarmış. Kartın başkasına teslim edildiğini 2011'de bankanın hukuk bürosundan gelen mesaj ile öğrendim. Kartın üzerimde gözüktüğünü ve yasal takibe girdiğini söylediler. Maaşıma da haciz geldi. Bende bu durumu görünce savcılığa banka hakkında dilekçe verdim. Savcılıktaki şikâyetim sonuçlanmadan önce 2012 yılının mayıs ayında icra müdürlüğünden maaşıma icra geldiğini duyunca üzerimde gözüken borcu yani 285 TL'yi bankaya yolu ile ödedim. Savcılığın verdiği kararı öğrenince şok oldum. Çünkü kovuşturmaya yer olmadığına dair karar alınmıştı. Karar ve sonucu aşağıda yer almaktadır. Kararda 2011 yılı ve öncesinde benim kredi kartı talebinde bulunmadığımı, 2006 yılında adıma kredi kartı düzenlendiğini fakat şahsıma teslim edilmediği, kart kapatılmadığından dolayı da yasal takibin başlatıldığı yer almaktadır."

4/ 13